MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone przeboje

Malwa
Zamiokulkas nie potrzebuje ani zbyt wiele  światła, ani wody. Jedyne, co może mu  zaszkodzić, to nadmierne podlewanie.
Zamiokulkas nie potrzebuje ani zbyt wiele światła, ani wody. Jedyne, co może mu zaszkodzić, to nadmierne podlewanie. Biuro Kwiatowe Holandia
Hardenbergia, pnącze o dużych, fioletowych kwiatostanach, zamiokulkas, roślina o wzniesionych pędach z naprzeciwlegle osadzonymi liśćmi, czy takka - piękność z Azji, to nowości, które niedawno pojawiły się w sklepach ogrodniczych.

     Chociaż środek zimy nie jest najlepszym okresem na kupowanie roślin doniczkowych, w centrach ogrodniczych mamy duży wybór gatunków i odmian. Nie brakuje też nowości.
     Zamiokulkas
     
Atrakcyjna, zimozielona roślina pasuje do przestronnego domu. Właściwie nie posiada pnia - ma on nie więcej niż 15 cm wysokości, ale najczęściej jest w całości zakryty ziemią. Liście, składające się z par mniejszych listków, są bardzo duże. Dochodzą do 1,2 m długości. Łodygi liściowe kłują. W mieszkaniu roślina bardzo rzadko kwitnie i owocuje.
     Postawmy ją w miejscu, w którym będzie mogła swobodnie się rozrastać. Należy zapewnić jej co najmniej 10 st. C. Optymalna temperatura w dzień wynosi 2l st. C. Nie ustawiajmy jej w miejscu narażonym na przeciągi. Potrzebuje jasnego, niebezpośredniego światła. Należy podlewać ją obficie, po czym czekamy z ponownym podlaniem, aż podłoże będzie prawie suche. W chłodniejszych warunkach roślina potrzebuje znacznie mniej wilgoci. Jeśli powietrze jest bardzo suche i ciepłe, dobrze jest od czasu do czasu ją zrosić.
     Nawozimy co drugi miesiąc, od wiosny do połowy lata. Świeżo posadzone okazy nie potrzebują odżywiania przez cały rok. Rośliny o przerośniętych korzeniach przesadzamy wczesną wiosną do ziemi gliniastej, w razie potrzeby dodając piasek ogrodniczy.
     Nolina
     
Spokrewniona jest z juką, ma długie (do 90 cm), szare lub zielone liście wyrastające z rozetki. Gdy kwitnie, wypuszcza ogromną łodygę, pokrytą tysiącami malutkich, białych kwiatów.
     Lubi miejsca dobrze oświetlone i niewielką ilość wody w podłożu. Wodę magazynuje w zdrewniałej, zgrubiałej łodydze. Nawozimy trzy razy w okresie wegetacji.
     Takka
     
Pochodzi z Malezji. W naszych sklepach ogrodniczych trudno ją jeszcze zdobyć, a jeśli już jest sprzedawana, to tylko od lutego do kwietnia. Ze względu na fioletowo-czarny kwiat, a właściwie okwiat z wiszącymi nitkami nazywana jest rośliną nietoperzy, diabelskim językiem lub diabłem tasmańskim.
     Lubi ciepło i bardzo wysoką wilgotność powietrza. Należy unikać eksponowania jej na słońcu i regularnie spryskiwać i usuwać przekwitłe kwiatostany. Najlepiej prezentuje się solo, na tle jasnego otoczenia.
     Hardenbergia
     
To modne ostatnio pnącze o skórzastych liściach. Pędy osiągają 2 m długości. Ozdobą są fioletowe kwiaty zebrane w długie kwiatostany, rozwijające się wiosną.
     Musimy dla niej wybrać jasne, ale nie nadmiernie oświetlone miejsce. Od wiosny do jesieni podlewamy umiarkowanie, a raz w miesiącu nawozimy. Zimą roślinę przenosimy do chłodnego jasnego pomieszczenia (7-10 st. C), a wczesną wiosną skracamy jej pędy o 1/3 i przesadzamy roślinę do świeżej ziemi. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekko kwaśne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska