MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone przeboje (2)

Malwa Różowe kwiatostany tillandsji utrzymują się na roślinie przez kilka miesięcy Kiedy medinilla zakwitnie nie można jej przestawiać
Różowe kwiatostaty tillandsji utrzymują się na  roślinie przez kilka miesięcy.
Różowe kwiatostaty tillandsji utrzymują się na roślinie przez kilka miesięcy. Biuro Kwiatowe Holandia
Chociaż środek zimy nie jest najlepszym okresem na kupowanie roślin doniczkowych, w centrach ogrodniczych mamy duży wybór gatunków i odmian. Nie brakuje też nowości.

     Tillandsja
     
Doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Najładniej wygląda w towarzystwie, warto więc kupić 2 lub 3 podobne egzemplarze. Tillandsja jest prawdziwą mistrzynią przetrwania. Rośnie wszędzie i nie ma żadnych specjalnych wymagań, trzeba jej tylko zapewnić słoneczne stanowisko i pamiętać o podlewaniu.
     Kwiatostan tillandsji przypomina płaski, różowy lizak i jest wyjątkowo trwały - utrzymuje się na roślinie przez kilka miesięcy.
     Medinilla
     
W przeciwieństwie do tillandsji nie jest łatwa w uprawie. Wymaga bardzo wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury, nie można zapomnieć o podlewaniu i częstym nawożeniu, gdy pojawią się pąki kwiatowe nie można rośliny przestawiać. Nie może być wystawiana bezpośrednio na słońce.
     Za właściwą opiekę odwdzięczy się za to wypuszczając wielkie, ciemnozielone liście i ogromne jasnoróżowe kwiatostany, które zwieszają się na długich szypułkach.
     Skimia
     
To wiecznie zielone krzewy z Azji. Rosną wolno i osiągają jedynie 1,5 m wysokości. Mają pachnące kremowe lub żółte kwiaty, błyszczące liście i dekoracyjne białe, czerwone lub czarne owoce podobne do jagód.
     Skimia powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym lub w półcieniu. Latem można wystawić ją na balkon lub do ogrodu, w miejsce osłonięte od wiatru. Roślinę trzeba podlewać miękką wodą, dość skąpo. Wymaga żyznego, lekko kwaśnego podłoża. W okresie wegetacyjnym nawozimy ją co dwa tygodnie nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Rozmnażamy w sierpniu z sadzonek wierzchołkowych.
     Ponieważ skimia jest rośliną dwupienną, aby powtórzyła kwitnienie i owocowanie musimy mieć okaz męski i żeński. Kiedy rośliny zakwitną, przenosimy pędzelkiem pyłek z kwiatów męskich na żeńskie.
     Hardenbergia
     
To modne ostatnio pnącze o skórzastych liściach. Pędy osiągają 2 m długości. Ozdobą są fioletowe kwiaty zebrane w długie kwiatostany, rozwijające się wiosną.
     Musimy dla niej wybrać jasne, ale nie nadmiernie oświetlone miejsce. Od wiosny do jesieni podlewamy umiarkowanie, a raz w miesiącu nawozimy. Zimą roślinę przenosimy do chłodnego jasnego pomieszczenia (7-10 st. C), a wczesną wiosną skracamy jej pędy o 1/3 i przesadzamy roślinę do świeżej ziemi. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekko kwaśne.
     Łapa kangura
     
Anigozanthos, popularnie nazywany łapą kangura pochodzi z Australii. Jest byliną o grubych kłączach i mieczowatych liściach. Pędy kwiatostanowe o długości nawet 2 m wyrastają ponad liście. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, pomarańczowe, zielone lub dwukolorowe.
     Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego w naszych warunkach uprawia się ją w ogrzewanych szklarniach, tunelach foliowych albo jako roślinę doniczkową. Wtedy kwiatostany mają tylko 50 cm długości. Kwiaty pojawiają się od wiosny do jesieni.
     Łapa kangura lubi pełne światło. W cieniu nie kwitnie i powoli zamiera. Dobrze się czuje w temp. pokojowej, ale zimą musi przejść okres spoczynku - na 2-3 miesiące roślinę przenosimy do pomieszczenia o temp. 10-15 st. C. Wtedy ograniczamy podlewanie. Natomiast w okresie wegetacji roślina musi mieć lekko wilgotne podłoże. Nawozimy co 3-4 tygodnie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Rozmnażamy wiosną lub jesienią przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
     Eukaliptus
     
Pochodzi z Australii i Archipelagu Malajskiego. Znanych jest aż kilkaset gatunków, najczęściej drzew i krzewów. Liście eukaliptusów są twarde, skórzaste, pokryte woskowym nalotem, który nadaje im niebieskawy kolor. Pięknie pachną dzięki zawartości olejku eukaliptusowego. Kwiaty z licznymi pręcikami najczęściej są białe, czasem żółtawe lub czerwonawe, zebrane w grona. Eukaliptusy mają dekoracyjną korę.
     W doniczkach uprawia się Eucalyptus gunni. Ma dwa rodzaje liści - wydłużone starsze i okrągłe młodociane, bez ogonków, obficie pokryte nalotem woskowym. Są one bardzo trwałym dodatkiem do bukietów, nadają się też do suszenia. Aby otrzymać długie pędy pokryte młodocianymi liśćmi, trzeba bardzo silnie przycinać roślinę.
     Za tydzień - uprawa bonsai.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska