Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych we Włocławku świętuje 90-lecie

Renata Kudeł
Donat Marszałek
Donat Marszałek Fot. Wojciech Alabrudziński
Rozmowa z Donatem Marszałkiem, dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku.

- Zespół Szkół Technicznych to placówka z tradycjami. Co wyróżnia tę szkołę od innych na włocławskiej mapie oświatowej?

Szkoła Techniczna we Włocławku posiada wyjątkową i niepowtarzalną historię. To szkoła, która jako pierwsza we Włocławku kształciła specjalistów z zakresu mechaniki, techniki, rolnictwa, zawodów elektrycznych, papierniczych, budowlanych, samochodowych i pedagogicznych. Stała się kolebką szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Większość dzisiejszych szkół zawodowych miała swój początek w Szkole Technicznej ulokowanej początkowo przy ulicy Rolińskiego, później Sempołowskiej, a obecnie Ogniowej Mamy świadomość, że nie każdy mieszkaniec naszego miasta zna dobrze historię powstania i rozwoju szkolnictwa zawodowego we Włocławku. Organizowany już VII Zjazd Absolwentów pozwoli nam po raz kolejny przypomnieć najważniejsze fakty i wydarzenia z bogatej i wyjątkowej historii Szkoły Technicznej.

Powołanie do życia w 1920 r. Państwowej Niższej Szkoły Technicznej we Włocławku daje początek szkolnictwu technicznemu. W okresie od 1951 roku do lat 90-tych XX wieku byliśmy jedyną szkołą we Włocławku o zasięgu ogólnopolskim, kształciliśmy młodzież z terenu całego kraju, dokumenty archiwalne odnotowują uczniów z 17 województw. Powstałe Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne C.U.S.Z. przekształcone później w Pedagogiczne Studium Techniczne było jedną z czterech tego typu szkół w Polsce. W latach 70-tych XX w. w szkole powstaje Studium Nauczycielskie przygotowujące słuchaczy do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola, nauczania początkowego i muzyki. Kształciliśmy średnią kadrę pedagogiczną, nasi absolwenci do dzisiaj pracują w większości przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz w zakładach pracy naszego regionu.

Pełnią także zaszczytne funkcje polityczne, zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej i samorządowej oraz prowadzą działalność gospodarczą. Szczególnie ważnym wyróżnikiem dorobku naszej szkoły jest liczba absolwentów, którą możemy oszacować na około 20.000 osób. Przez 90 lat działalności szkoły pracowało w niej ponad 530 nauczycieli. Warto dodać, że w okresie międzywojennym dyrektorem szkoły był inż. Mieczysław Sikorski, brat Generała Sikorskiego, a Ignacy Paderewski fundatorem urządzenia generującego prąd na potrzeby warsztatów szkolnych. W 1946 roku dokonano uroczystego wręczenia naszej szkole sztandaru, ufundowanego przez rodziców. Obszerną relację z tych uroczystości zamieściła Gazeta Kujawska.

- Tradycja to jedno, a współczesność? Szkoła wprowadza nowe kierunki, w tym bardzo nowoczesne. Nie bał się pan ryzyka, że np. mechatronika nie przyjmie się na naszym rynku? Stąd w szkole roboty?

- Siłą naszej szkoły są bez wątpienia trzy ważne elementy. Po pierwsze, to znakomicie wykształcona i przygotowana do pracy z młodzieżą kadra pedagogiczna gotowa na nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Drugim czynnikiem spajającym szkołę i stanowiącym zachętę dla absolwentów gimnazjum jest baza dydaktyczna i wyposażenie pracowni. Możemy pochwalić się pracownią techniczną, pracownią CNC, bhp i mechatroniki. Utworzyliśmy łącznie 10 pracowni komputerowych. Przed nami okres wymiany wyposażenia na nowe i nowoczesne. Trzeci element, to nowe kierunki kształcenia, zbieżne z oczekiwaniami gospodarki rynkowej i potrzebami pracodawców, ale także odpowiadające zainteresowaniom uczniów. Każda zmiana może wywoływać niepewność i obawę przed nieznanym. Jednak długa tradycja szkoły i kształcenie uczniów na wielu kierunkach dodają odwagi. Jak powiedział Johan Wolfgang Goethe "Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię." W bieżącym roku szkolnym po raz czwarty dokonaliśmy naboru do klasy technik mechatronik, liczba chętnych przekroczyła znacznie limit miejsc w tej klasie.

Zainteresowanie kierunkiem potwierdziło trafność uruchomienia nowego zawodu. Absolwent technikum mechatronicznego po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji zawodowych, znajdzie się w uprzywilejowanej sytuacji na rynku pracy, znajdzie zatrudnienie w nowoczesnych branżach techniki takich, jak: motoryzacja, lotnictwo, konstrukcja maszyn i produkcja sprzętu AGD oraz w firmach wykorzystujących wszelkiego rodzaju zautomatyzowane linie produkcyjne. Absolwenci kierunków mechatronicznych mogą pracować w serwisach dużych firm (także za granicą), a ponieważ jest to dziedzina ściśle związana z konkretnymi zastosowaniami, znajdują oni pracę praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoko zaawansowaną techniką. Przyszłością dla mechatroników jest również medycyna, gdzie następuje sukcesywne wdrażanie nowych urządzeń. Podobnie rzecz się ma z branżą samochodową, wiele firm otwiera obecnie zakłady mechatroniki samochodowej. Potrzebni są operatorzy maszyn i urządzeń, średni personel techniczny oraz kadra inżynierska i zarządzająca. Zakupione przez szkołę zminiaturyzowane roboty stanowią niezbędną pomoc dydaktyczną, pokazują uczniowi możliwości zastosowań informatyki i elektroniki w mechanice. Obce lub co najmniej dziwne, dla niektórych, słowo mechatronika wymagało praktycznych przykładów, stąd zakupione miniatury robotów będących urządzeniami mechatronicznymi. W tym roku szkolnym zakupimy kolejne elementy wyposażenia do pracowni mechatroniki, co pozwoli ubiegać się nam o status ośrodka egzaminacyjnego dla tego zawodu. Zmiany cywilizacyjne spowodowały, że kształcenie w tym zakresie jest absolutnie konieczne. Mechatronik to przecież zawód przyszłości.

- Macie absolwentów, rozsianych po całej Polsce, czy przyjadą na jubileusz? Jak bogata jest tradycja zjazdów?

Tradycja zjazdów absolwentów Szkoły Technicznej we Włocławku stanowi odrębną, jakże bogatą historię. Pierwszy zjazd odbył się już w 1928 r. w związku z obchodami 10. rocznicy odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Drugi zjazd miał miejsce w 1953 r. W szkole nie zachowały się szczegółowe informacje z tamtych czasów. Trzeci zjazd zorganizowano w 1960 r. wtedy to w holu szkoły wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą pamięci nauczycieli zamordowanych w czasie II wojny światowej. Napis umieszczony na tablicy zawiera treść: "Pamięci poległych na polu chwały i pomordowanych w więzieniach i obozach hitlerowskich w latach 1939-1945 Nauczycieli, Pracowników i Wychowanków szkoły - w pierwszym roku 1000 - lecia państwa polskiego i 40 - lecia powstania szkoły". Kolejny zjazd miał miejsce w 1970 r. i był poświęcony 50. rocznicy powstania szkoły, nadano imiona dla szkół TPP i ZSZ oraz ufundowano sztandary dla TPP, TM i ZSZ. Piąty i szósty zjazd były organizowane przez mojego poprzednika, dyrektora Wacława Wiesława Cabana. Wtedy w roku 1995 nadano auli szkolnej imię Witolda Statkiewicza, pierwszego dyrektora szkoły po okresie II wojny, człowieka wielkiego i odważnego, który podniósł z gruzów budynek szkoły i przywrócił go społeczeństwu. Absolwenci Zjazdu z 2000 roku ufundowali szkole nowy sztandar w związku z 80. rocznicą powstania szkoły i przyjęcia nowej nazwy: Zespół Szkół Technicznych.

Uczniowie Szkoły Technicznej pochodzili z terenu całego kraju, co wyróżniało nas na mapie edukacyjnej Włocławka. Każdy organizowany zjazd absolwentów był okazją spotkania się z ludźmi, którzy swoje dorosłe życie zawodowe wykonywali w różnych zakątkach Polski, Europy i świata. Tak jest i dzisiaj. Przyjęty elektroniczny system logowania się absolwentów uwidacznia duże ośrodki miejskie, kraje europejskie, a nawet Stany Zjednoczone. Najstarsze roczniki, które zaszczycą nas swoją obecnością, to absolwenci z roku 1946. To cieszy, mamy gorącą nadzieję, że wszyscy dotrą do nas w dniu 16 października 2010 r. Także nauczyciele z tamtych czasów kontaktują się ze szkołą, Pani profesor Jadwiga Roycewicz, mgr chemii, pracowała w naszej szkole w latach 1945 - 1951, ukończyła 99 rok życia i dziękując za zaproszenie przesłała nam pełen ciepłych słów list.

- Co znajdzie się w programie obchodów powstania szkoły i zjazdu koleżeńskiego?

- W skład Komitetu Honorowego VII Zjazdu Absolwentów Szkoły Technicznej wchodzą znane we Włocławku osoby. Przygotowana okolicznościowa publikacja zawiera informacje o absolwentach oraz listę nazwisk absolwentów z poszczególnych roczników. Spodziewamy się obecności dostojnych gości, przedstawicieli władz województwa, kuratorium, władz miasta Włocławek.

Honorowy Patronat nad VII Zjazdem Absolwentów Szkoły Technicznej objął Prezydent Miasta Włocławek Andrzej Pałucki. Program uroczystości zjazdowych przewidziany jest na 16 i 17 października 2010 roku. Jednak główne uroczystości odbędą się w sobotę 16 października. W auli Pałacu Bursztynowego przy ulicy Okrężnej 21 we Włocławku odbędzie się uroczysta akademia, a następnie przemarsz ulicami miasta w kierunku szkoły. Tam nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy, spotkanie w klasach, zwiedzanie szkoły i szkolnych warsztatów. W auli szkoły wyeksponujemy pamiątki, kroniki i zdjęcia z dawnych czasów. A wieczorem rozpocznie się Bal Absolwentów VII Zjazdu Szkoły Technicznej. Pełni wigoru i energii będziemy bawić się do białego rana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska