Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim pojedziesz na egzotyczne wakacje- zaszczep się!

marta pieszczyńska [email protected] tel. 52 326 31 19
Warto przed wyjazdem za granicę zasięgnąć porady lekarza.
Warto przed wyjazdem za granicę zasięgnąć porady lekarza. sxc.hu
Coraz więcej Polaków decyduje się na urlop za granicą. Ale nie wszyscy pamiętają o szczepionce i w efekcie marnują potem wakacje na walkę z chorobą. A wystarczy przed wyjazdem zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.

Oferty biur turystycznych kuszą zdjęciami zabytków, wykwintnych hoteli czy słonecznych plaż. A w związku z tym, że latem pogoda w Polsce często płata figla, wielu z nas wybiera "pewniaka" w postaci kraju tropikalnego, gdzie słońca raczej nie zabraknie. Na wyjazd taki trzeba się jednak wcześniej przygotować, ponieważ odmienne warunki klimatyczne, wysokie temperatury oraz wilgotność powietrza mogą wywołać groźną chorobę zakaźną. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze standardy sanitarne, które znacznie różnią się od europejskich.

Lekarz zadecyduje o szczepieniu

Skutecznym sposobem uniknięcia zagrożeń zdrowotnych są szczepienia. - Przed wyjazdem za granicę warto udać się do lekarza - radzi dr Waldemar Frąckowiak z kujawsko-pomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Bydgoszczy. - Podczas wywiadu medycznego, zadecyduje on, jakie szczepienie można, a jakie należy przyjąć.

Oprócz szczepień zalecanych, jest bowiem jedno obowiązkowe - przeciwko żółtej febrze. Każdy turysta wyjeżdżający do Gabonu, Nigerii, Kamerunu, Kongo czy Republiki Środkowej Afryki, musi się wcześniej zaszczepić. W przeciwnym wypadku, bez okazania tak zwanej żółtej książeczki, nie zostanie wpuszczony na teren kraju, gdzie występują zachorowania na żółtą febrę.

Pozostałe szczepienia są zalecane. Na przykład przed wyjazdem na Cypr lub do Indii warto zaszczepić się przeciwko błonnicy, tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B. Podobnie jest w przy-padku Egiptu, ale tu dochodzi jeszcze szczepienie przeciwko wściekliźnie. A ryzyko złapania chorób jest wysokie. - Czasami wystarczy nawet zwykła kostka lodu, która może stać się źródłem zakażenia - alarmuje Stanisław Gazda, rzecznik prasowy Wojewódzkiej stancji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Albo jakiś niewielki, niepozorny uraz.

Przeciwko malarii tylko leki doustne

Malarię - groźną chorobę tropikalną, może z kolei wywołać ukąszenie komara. - Niestety, na tę chorobę nie ma szczepień - wskazuje dr Frąckowiak. - Są jednak leki doustne, które trzeba przyjmować w określonych dawkach.

Jak podkreśla, przed wyjazdem do kraju tropikalnego, należy zaopatrzyć się w dostępne bez recepty farmaceutyki przeciwko gorączce oraz biegunce. Warto także zabrać ze sobą plastry i gazy jałowe.
Natomiast po dotarciu do celu, turysta powinien zwrócić uwagę na przyjmowane produkty spożywcze oraz wodę. - Przed każdym posiłkiem trzeba dokładnie umyć i osuszyć ręce - zaznacza Stanisław Gazda. - Owoce i warzywa najlepiej obierać ze skórki. Jeśli chodzi o wodę - pijmy tylko butelkowaną lub przegotowaną, oczywiście bez kostek lodu, ponieważ mogą być zrobione z wody bieżącej.
Jeżeli po powrocie z zagranicznych wakacji wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, choćby gorączka, uporczywy kaszel lub katar, niezbędna będzie natychmiastowa wizyta u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska