Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięto Chińskie Centrum Akupunktury w szpitalu w Grudziądzu

PA
W najlepszych miesiącach - głównie wiosną - rozkwitu Centrum Chińskiej Akupunktury przyjmowało nawet 50 pacjentów dziennie. Centrum działało prężnie, przede wszystkim dzięki dobrej promocji. Niestety, latem praktycznie w ogóle nie promowano tego ośrodka.
W najlepszych miesiącach - głównie wiosną - rozkwitu Centrum Chińskiej Akupunktury przyjmowało nawet 50 pacjentów dziennie. Centrum działało prężnie, przede wszystkim dzięki dobrej promocji. Niestety, latem praktycznie w ogóle nie promowano tego ośrodka. Jakub Keller
W poniedziałek, 2 grudnia szpital w Grudziądzu opuścili chińscy lekarze i pielęgniarka z Centrum Chińskiej Akupunktury i odlecieli do domu.

Szpital zakończył działalność w ramach Centrum Chińskiej Akupunktury. Załoga: lekarze i pielęgniarka w poniedziałek wrócili do Chin. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, niemal do ostatniego momentu, mimo deklaracji chęci dalszej współpracy, Chińczycy nie wiedzieli jak potoczą się ich losy w Grudziądzu.

Jak informuje Beata Adwent rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza, zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami druga grupa specjalistów zakończyła swoją półroczną pracę w Centrum Chińskiej Akupunktury z końcem listopada. - Dyrektor szpitala, Maciej Hoppe w piątek wraz ze swoimi współpracownikami spotkał się z chińskimi specjalistami. Podziękował im za pracę - dodaje Beata Adwent.

CZYTAJ TEŻ: Centrum Medycyny Chińskiej w Grudziądzu. Szpital wynajął dom dla trójki lekarzy i pielęgniarki z Azji

Z tego, co przytacza rzecznik Ratusza, wynika że władze szpitala podjęły decyzję o „czasowym zawieszeniu współpracy pomiędzy lecznicą w Grudziądzu a Komisją Zdrowia w Nanning w zakresie funkcjonowania Centrum Chińskiej Akupunktury”.

Kujawsko-Pomorskie jest drugim najlepszym województwem w kraju pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego – wynika z rankingu szpitali stworzonego przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.A jak wygląda kwestia porodówek w regionie? Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ranking, który powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród kobiet. W ten sposób powstał także ranking oddziałów położniczych w poszczególnych województwach. Przy jego tworzeniu ankietowane kobiety oceniały 10 czynników: realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cesarskiego cięcia, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, ocena postawy personelu ocena zadowolenia z opieki.Oto 15 najlepszych oddziałów położniczych w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz na kolejnych slajdach >>>Pełen ranking szpitali z całej Polski, w tym z województwa kujawsko-pomorskiego znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku KLIKNIJ TUTAJ

Tu kobiety chcą rodzić! Najlepsze porodówki w Kujawsko-Pomor...

Z wyjaśnień Beaty Adwent wynika, że ma to związek z działaniami restrukturyzacyjnymi zmierzającymi do poprawy bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej placówki. - W chwili obecnej szpital nie jest w stanie wypracować zysku zapewniającego samofinansowanie się Centrum - tłumaczy rzecznik prezydenta. I dodaje: - Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu finansów lecznicy, ponownie przystąpimy do rozmów o wznowieniu pracy Centrum.

Przypomnijmy. Centrum Chińskiej Akupunktury rozpoczęło swoją działalność w połowie grudnia 2018 r. Zgodnie z umową przez pierwszy rok, wynagrodzenia dla czteroosobowej chińskiej załogi, czyli 60 procent kosztów projektu pokrywała strona chińska. Szpital wziął na siebie koszty zakwaterowania i utrzymania pomieszczeń tego ośrodka. Pierwsi pacjenci zaczęli pojawiać się z początkiem stycznia br. Ponadto specjaliści z Chin organizowali wraz ze szpitalem prelekcje dla mieszkańców poświęcone tematyce walki z bólem, ćwiczenia Tai - Chi i gimnastyki chińskiej.

ZOBACZ TEŻ: Już pierwsi pacjenci są przyjmowani w Chińskim Centrum Akupunktury w Grudziądzu

W połowie marca br., jeszcze dyrektor szpitala Piotr Drzymalski informował, że w ciągu ponad dwóch miesięcy z zabiegów i wizyt w Centrum skorzystało blisko tysiąc pacjentów. „Wielu z nich korzystało z usług wielokrotnie wyrażając potem bardzo pozytywne opinie o skuteczności stosowanych metod szczególnie w walce z uporczywym bólem” - zaznaczał wówczas dyrektor Drzymalski.

W najlepszych miesiącach - głównie wiosną - rozkwitu Centrum Chińskiej Akupunktury przyjmowało nawet 50 pacjentów dziennie. Centrum działało prężnie, przede wszystkim dzięki dobrej promocji. Niestety, latem praktycznie w ogóle nie promowano tego ośrodka.

„Jeśli chodzi o finansowe sprawy Centrum jesteśmy usatysfakcjonowani wysokością przychodu” - przekonywał wiosną Piotr Drzymalski.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy obecne władze szpitala. Czekamy na odpowiedź.

W grudziądzkim szpitalu otwarto Centrum Chińskiej Akupunktury, Masażu i Leczenia Bólu Przewlekłego. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.Otwarcie ośrodka to pokłosie współpracy Grudziądza i miasta Nanning. - Jeden z punktów umowy, w sprawie współpracy obu miast, dotyczył połączenia sił w dziedzinie medycyny. Na jednym ze spotkań pojawił się pomysł otwarcia ośrodka. Dopięliśmy szczegóły i się udało - cieszy się Jarosław Boryń, zastępca dyrektora grudziądzkiego szpitala ds. technicznych.Zapytaliśmy Jarosława Borynia, czy dyplomy chińskich lekarzy są w Polsce nostryfikowane? W odpowiedzi usłyszeliśmy: - Nie muszą, ponieważ medycy będą działać w oparciu o wolontariat.Przez pierwszy rok, wynagrodzenia dla czteroosobowej chińskiej załogi, czyli 60 procent kosztów projektu pokrywać będzie strona chińska. Grudziądz bierze na siebie zakwaterowanie i utrzymanie pomieszczeń, w których ośrodek będzie funkcjonować.Jarosław Boryń tłumaczy, że miesięczne wynajęcie domu dla chińskiej załogi kosztować będzie 4 tys. zł miesięcznie.Przedstawiciele szpitala w Nanning nie kryli zadowolenia z realizacji przedsięwzięcia. - Wszystko zostało przygotowane w bardzo profesjonalny sposób. Przedstawiciele szpitala stworzyli nam doskonałą przestrzeń do prowadzenia naszych zabiegów. Jestem więc pełna optymizmu - mówi Pan Xiaoxia, lekarz główny i zastępca dyrektora ds. lekarskich w Szpitalu nr 7 w Nanning.Otwarcie ośrodka to pionierskie rozwiązanie w Polsce. Podobny ruch rozważają natomiast przedstawiciele jednego z krakowskich szpitali.- Jest wiele znaków zapytania, więc na razie zdecydowaliśmy się na roczną współpracę, jeżeli chodzi o centrum. Po roku wszystko przeanalizujemy i zadecydujemy czy będziemy kontynuować projekt - tłumaczy Jarosław Boryń. Zabiegi w ośrodku wykonywane będą komercyjnie. Nie są finansowane przez NFZ. LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.

Otwarcie Centrum Chińskiej Akupunktury, Masażu i Leczenia Bó...

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska