Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pielgrzymką lub turystycznie u Matki Bożej Gościeszyńskiej

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kościół w Gościeszynie, sanktuarium maryjne
Kościół w Gościeszynie, sanktuarium maryjne Marek Weckwerth
Tak uporządkowanego, miłego dla oka obejścia kościoła, dawno nie widziałem, a sporo świątyń miałem okazję zwiedzać. Wszystko urządzone ze smakiem, wręcz znawstwem tematu.

Jesteśmy na terenie parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gościeszynie. Nie jest to zwykła parafia, bo stanowiąca sanktuarium maryjne. Jego ozdobą i przedmiotem kultu jest XV-wieczny obraz Matki Bożej Gościeszyńskiej, zwanej także Matką Boską z Dzieciątkiem w ogrodzie mistycznym.

Zapraszam zatem, kontynuując nasz cykl artykułów o sanktuariach regionu, do odwiedzenia tego miejsca. To gmina Rogowo, powiat żniński. Wokół tylko pola, skrawki lasów, a nieco dalej na zachód i wschód malownicze jeziora. Skoro są pola, biała bryła kościoła i jego czerwony dach widoczne są ze sporej odległości - z drogi Rogowo - Jankowo Dolne, bądź od strony Ryszewa.

Tutejsza parafia wymieniana była w XIV-wiecznych dokumentach kapituły gnieźnieńskiej, bo w jej dobrach leżała. Około roku 1520 nosiła wezwanie Zwiastowania NMP. Pierwotnie kościół był drewniany, toteż szybko niszczał. Zanim wzniesiono murowaną świątynię kilkakrotnie budowano nową drewnianą.

Proboszcz gościeszyński Antoni Lewicki został rozstrzelany przez hitlerowców w grudniu 1939 roku w Bydgoszczy. Z kolei ks. Szczepan Weber był więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau i tam złożył obietnicę Matce Bożej, że jeżeli ocali życie, postawi ku Jej czci nowy kościół.

Tak się stało. W roku 1957 ks. Weber został proboszczem i dwa lata później z jego inicjatywy wzniesiono budynek murowany. Budowa była nielegalna, bo władze komunistyczne pozwoliły tylko na remont starej świątyni. Nową wizytował kilka miesięcy po konsekracji prymas Polski Stefan Wyszyński.

W murach trudno dopatrzyć się jakiegoś stylu - to prosta konstrukcja, aczkolwiek sprawiająca dobre wrażenie. I to otoczenie - jak wspomniałem bardzo przyjemne dla oka. Jest też mały przykościelny cmentarz.

Najważniejsze jest wszak wnętrze, a właściwie umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Gościeszyńskiej. Dzieło namalowane w latach 1480-1490 temperą na płótnie klejoną na deskę lipową reprezentuje zapewne warsztat poznańskiego mistrza Jana Schillinga lub niderlandzkiego - Dirka Boutsa. Mógł to być dar kanoników gnieźnieńskich dla parafii w Gościeszynie. Obraz skradziono w roku 1992. Policja odzyskała go 6 lat później we Wrocławiu.

Ciekawa jest też świecka historia tej wsi. W drugiej połowie XIX wieku przejeżdżały przez nią dyliżanse pocztowe. Jechały z Gniezna, zatrzymując się przed oberżą w Gościeszynku. Dalej pocztowcy jechali przez Budzisław do Żnina i Bydgoszczy. Dziś regularny dojazd do Żnina zapewniają autobusy PKS.

***
Euro 2016 - poradnik pomorska.pl/sport
Polska - Irlandia Północna [online, transmisja tv, transmisja audio za darmo]
Euro 2016 za darmo. Jak obejrzeć w telewizji i internecie?
Euro 2016. Plan transmisji online i tv. Gdzie oglądać za darmo?
Euro 2016. Gdzie obejrzeć? [Włocławek, Chełmno, Chojnice, Inowrocław, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz]
Euro 2016. Gdzie obejrzeć mecze Polaków?
Euro 2016. Wszystkie mecze w telewizji i internecie [Polsat Sport 2, Polsat Sport 3 online]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska