MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań, skierowanie, dowód osobisty, książeczka zdrowia... Tego będą wymagać w szpitalu

(DOR)
wiąże się między innymi z przedstawieniem kompletu odpowiednich dokumentów
wiąże się między innymi z przedstawieniem kompletu odpowiednich dokumentów archiwum/Tomek Czachorowski
Do lecznicy możemy trafić na planowy zabieg lub nagle. Oczywiście nikt nie oczekuje, że osoba, która złamała nogę, będzie miała przy sobie wyniki ostatniego EKG czy morfologii. Ale pewnie zapyta o to lekarz przyjmujący na oddział, gdy mamy zaplanowane wycięcie wyrostka.

Jesteśmy dowiezieni karetką lub przez uczynnego sąsiada. W obu przypadkach warto mieć przy sobie dokumenty osobiste. Najlepiej dowód lub paszport. Gdy nie jest to możliwe, wtedy wymagane dokumenty powinni jak najszybciej dostarczyć najbliżsi. Warto jest mieć aktualną książeczkę zdrowia.

Książeczka zdrowia ważna jest przez miesiąc od wstawienia pieczątki przez pracodawcę.

Możemy być też ubezpieczeni przez współmałżonka, jeśli nie pracujemy.

Albo przez państwo, jeśli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni w Urzędzie Pracy.

W przypadku planowanego zabiegu, operacji lub badań, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.

Zazwyczaj sami musimy skompletować zestaw odpowiednich dokumentów. Zgłaszając się na izbę przyjęć wybranego szpitala, nie wolno zapomnieć o zabraniu: skierowania do szpitala, dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport w przypadku obcokrajowców), dokumentów, które zaświadczają o ubezpieczeniu (w przypadków osób ubezpieczonych), czyli aktualną książeczkę ubezpieczeniowa lub książeczkę rodzinną.

Osoby nieubezpieczone muszą liczyć się z tym, że szpital zażąda zwrotu kosztów leczenia. Uczniowie i studenci muszą mieć aktualną legitymację szkolną lub studencką, emeryci i renciści - legitymację emeryta lub rencisty albo ostatni odcinek renty czy emerytury.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą dostarczyć dowód ostatniej wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, rolnicy - legitymację lub zaświadczenie z KRUS-u a bezrobotni - zaświadczenie wydane przez Urząd Pracy.

Potrzeby jest też NIP pracodawcy lub nasz, jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą.
Jeśli leczyliśmy się już wcześniej, dobrze jest mieć poprzednie wypisy ze szpitala i wcześniejsze wyniki badań obrazowych (n tomografia komputerowa, n rezonans magnetyczny, n zdjęcia rentgenowskie, n USG, n badania endoskopowe; n wyniki wcześniejszych badań laboratoryjnych krwi/moczu/kału i innych, które mamy).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska