MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Czy można będzie głosować w szpitalu? Nie w każdym

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Lucyna Nenow
Komisarze wyborczy w regionie powołali odrębne obwody głosowania m.in. w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych. Czy we wszystkich będzie można głosować? To będzie zależało od rozwoju sytuacji.

Czytelnicy pytają, czy w wyborach prezydenckich 10 maja, będzie można głosować w szpitalach? Już teraz możemy odpowiedzieć, że nie we wszystkich.

W szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych na wybory tworzone są obwody odrębne do głosowania. Ale w związku z epidemią koronawirusa mamy sytuacje, gdy dostęp do tych miejsc jest ograniczonych. W domach pomocy społecznej nie ma odwiedzin, podobnie w szpitalach, w części z nich leczy się wyłącznie osoby zakażone wirusem SARS CoV-2.

To Cię może też zainteresować

Poza tym w szpitalach komisje miały dodatkową urnę, z którą chodziły po salach do chorych leżących, którzy chcieli głosować. W warunkach epidemii trudno to sobie wyobrazić.

W Bydgoszczy wszyscy szefowie placówek, w których tworzone były obwody zamknięte, poinformowali urząd miasta, że nie widzą możliwości udostępnienia miejsca ze względu na zagrożenie zdrowia i życia. - Pisma przekazaliśmy komisarzowi wyborczemu - informuje Agnieszka Jędrzejczak, koordynator do spraw wyborów w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Także m.in. w Szubinie szefowie Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie oraz spółki "Medyk" w Szubinie, która prowadzi Przychodnię Zdrowia przy ul. Bema poinformowali, że ze względu na epidemię nie ma możliwości utworzenia w tych placówkach obwodowych komisji wyborczych.

Adam Dyla, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy potwierdza, że wpłynęły negatywne opinie szefów placówek o możliwości utworzenia obwodów odrębnych. - Każda sprawa jest analizowana przez komisarza - mówi. Ostatecznie w Bydgoszczy utworzono 14 obwodów odrębnych. Nie ma ich w szpitalu miejskim i zakaźnym.
Nie ma też obwodu odrębnego w Szubinie ani w szpitalu w Żninie.

To Cię może też zainteresować

Odrębne obwody utworzyli też już komisarze w Toruniu i Włocławku.

Ale nawet utworzenie obwodu nie przesądza, że w dniu wyborów będzie on istniał. Przykładem sytuacja w Aleksandrowie Kujawskim. W zaplanowanych na 5 kwietnia wyborach burmistrza (przesunięto je na 19 kwietnia) odrębny obwód został utworzony w szpitalu. Jeszcze zanim przesunięto wybory, szefowie lecznicy zdecydowali, że z powodu epidemii, ze względu na bezpieczeństwo wybory nie mogą tam być przeprowadzone.

Sytuacja epidemiczna zmienia się bardzo szybko, szpitale, domu pomocy zamykają się na osoby z zewnątrz. W obwodach odrębnych może być ograniczona możliwość głosowania.

Problem może być także z obwodami stałym - niektóre lokale (sale gimnastyczne, akademiki) przeznaczone są na miejsca kwarantanny. W zależności od rozwoju sytuacji, mogą być na to wykorzystane.
- Wtedy możliwa jest tymczasowa, na określony czas, zmiana siedziby stałej obwodowej komisji - wyjaśnia dyrektor Dyla.

Pojawiające się od kilku godzin informacje, że PiS planuje przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja wyłącznie korespondencyjnie, może sprawić, że wszelkie obawy będę bezprzedmiotowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska