MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstydliwe choroby znanych ludzi

Bożenna Szymańska [email protected]
-  "Męska plaga: seks, pożądanie i kłopoty z prostatą"
- "Męska plaga: seks, pożądanie i kłopoty z prostatą" okładka książki
Męska plaga, czyli kłopoty z prostatą - recenzja książki Jürgena Thorwald'a

Jürgen Thorwald czyli Heinz Bongartz (urodzony w 1915 w Solingen), niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk wydał kilka szalenie popularnych książek. Poslcy czytelnicy mieli okazję poznać m. in. następujące tytuły: "Stulecie chirurgów", "Pacjenci", "Stulecie detektywów". Obecnie ukazała się kolejna jego książka zatytułowana "Męska plaga: seks, pożądanie i kłopoty z prostatą".

I tę pozycję - podobnie jak poprzednie - czyta się z zapartym tchem, bowiem autor potrafi zafascynować tematem. Jego specjalnością jest historia medycyny, toteż i tym razem opowiada o paskudnej męskiej przypadłości jaką jest gruczolak prostaty i o dziesiątkach lat poszukiwań odpowiednich sposobów medycznych na uporanie się z tą chorobą. Ma ona do siebie to, że rozrastający się gruczolak "zatyka" drogi moczowe i chory najpierw siusia coraz częściej ale mało skutecznie, a z czasem drogi moczowe zostają całkowicie zatkane.

Sposobów medycznych było mnóstwo począwszy od przerażającego przebijania się przez cewkę moczową, aż do operacji brzucha. Thorwald opisuje z pasją historyka rozwój owych wszelakich metod i ujawnia stosowane narzędzia medyczne często przypominające narzędzia tortur. I zastanawia się co może być przyczyną owego paskudnego gruczolaka rujnującego zdrowie panów.
Na gruczolaka często już chorują panowie po pięćdziesiątce i statystyka mówi, że co dziesiąty siusia coraz gorzej. Po 70 roku życia cierpi na przerost prostaty już 80 procent mężczyzn i niestety może on doprowadzić do zezłośliwienia i w rezultacie do nowotworu prostaty.

No właśnie: a co jest przyczyną owej choroby? Czy temperament męski wpływa na przerost prostaty i czy w ogóle na jakikolwiek na nią wpływ?

Poznajemy zatem kilka męskich życiorysów. Mężczyzn sławnych i znanych takich jak m. in. aktor Charlie Chaplin, malarz Pablo Picasso, kompozytor Leopold Stokowski, poeta Gabriel d' Annunzio, pisarz Herbert George Wells czy król Anglii Edward VII, którzy prowadzili życie swobodne i godne hedonisty kochającego kobiety. Uwielbiali swawole, słynęli z ogromnej liczby kochanek.

Z drugiej strony poznajemy panów nie mających dużych potrzeb seksualnych, a do nich zalicza się m.in. marszałka Niemiec Paula von Hindenburga czy premiera Wielkiej Brytanii Harolda Macmilliana.
Autor stara się udowodnić, że męski temperament nie ma żadnego wpływu na gruczolaka prostaty, bowiem zarówno panowie o wielkich potrzebach seksualnych jak i ci bez potrzeb cierpieli na gruczolaka. Hmm.... a popularne przekonanie jest takie, że ci, którzy lubią seks i go intensywnie uprawiają, raczej nie zachorują ani na gruczolaka ani na raka prostaty. O raku prostaty też jest w tej książce specjalny rozdział. No i imponująca bibliografia!

Zaletą książki, oprócz jej cudownie plotkarskiego charakteru, jest umiejscowienie wydarzeń w historycznych realiach. Czyta się znakomicie!

Jürgen Thorwald - "Męska plaga: seks, pożądanie i kłopoty z prostatą", wyd. ZNAK, 2011

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska