Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda kujawsko-pomorski przekazał Gąsawie akt nadania praw miejskich. Mamy zdjęcia

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- To sukces wszystkich mieszkańców Gąsawy. Miejscowość po 90 latach znów jest miastem - przyznał wojewoda Michał Sztybel, na zdjęciu z Mariuszem Kazikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Gąsawie, który trzyma akt nadania praw miejskich oraz burmistrzem Gąsawy Błażejem Łabędzkim prezentującym list gratulacyjny.
- To sukces wszystkich mieszkańców Gąsawy. Miejscowość po 90 latach znów jest miastem - przyznał wojewoda Michał Sztybel, na zdjęciu z Mariuszem Kazikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Gąsawie, który trzyma akt nadania praw miejskich oraz burmistrzem Gąsawy Błażejem Łabędzkim prezentującym list gratulacyjny. Iwona Góralczyk
Historyczne dla Gąsawy wydarzenie powrotu do utraconych 90 lat temu praw miejskich przypieczętowane zostało sesją Rady Miejskiej, podczas której wojewoda kujawsko-pomorski przekazał władzom samorządowym stosowny akt nadania.

Spis treści

Gąsawa ma długą historię

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w zamierzchłej starożytności było tutaj osadnictwo.

Pierwsza wzmianka o Gąsawie w dokumentach znalazła się w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku, gdzie wymienia się ją jako wieś położona nad rzeką Gąsawką.

Kolejny zapis o Gąsawie pochodzi z roku 1145, kiedy to wymienia się miejscowość jako dar dla klasztoru w Trzemesznie. W tym dokumencie wieś figuruje pod nazwą "Gannsawa".

W roku 1227 w Gąsawie odbył się słynny zjazd książąt, zwołany przez księcia Leszka Białego.

W 1388 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Nadał je król Władysław Jagiełło.

Kiedy na początku XVII wieku w Poznaniu szerzyła się epidemia, to do Gąsawy przeniesiono Akademię Lubrańskiego - słynną wtedy poznańską uczelnię.

W miejscowości znaleźć można ponadstuletnie budynki. Przykładem jest dom byłego sołtysa Bogdana Ciesielskiego. Pierwszy zapis o tym domu w księdze wieczystej pojawił się w 1839 roku.

Choć Gąsawa - przez 90 lat, od utracenia praw miejskich w 1934 roku - była wioską, często można tu było usłyszeć, jak ludzie, wybierając się na rynek, mówili: "Idę na miasto".

- Są cztery "dzielnice" Gąsawy - wyliczał w rozmowie z Adrianną Wierską, na łamach "Gazety Pomorskiej" w 2007 roku, ówczesny sołtys, Bogdan Ciesielski, dodając: - Każda z nich ma swoją nazwę: jest Domena, Huba Gąsawska, Huby Gąsawskie i Witoszyn - wspominał.

Po 90 latach od utracenia praw, Gąsawa znów jest miastem

Historycznym rokiem dla Gąsawy okazał się 2024. Po północy pierwszego stycznia mieszkańcy na powrót mogą mówić, że "są z miasta Gąsawa".

To efekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 lipca 2023 roku "w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy".

Wcześniej jednak w tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne, które w miejscowościach zainteresowanych zmianą statusu ze wsi na miasto musiały przeprowadzić władze samorządowe.

Akt nadania praw miejskich na sesji Rady Miejskiej w Gąsawie

Przypieczętowaniem przejścia Gąsawy w status miasta było przekazanie aktu nadania praw miejskich dla miejscowości Gąsawa przez Michała Sztybla, wojewodę kujawsko-pomorskiego. Akt odebrał Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Miejskiej w Gąsawie. Towarzyszył im burmistrz Gąsawy Błażej Łabędzki, który od wojewody przyjął list gratulacyjny z okazji przywrócenia praw miejskich.

- To sukces wszystkich mieszkańców Gąsawy. Miejscowość ta przez 546 lat była miastem, prawa te utraciła w 1934 roku. Po 90 latach mamy więc naprawienie tego, co się niestety zmieniło - przyznał wojewoda.

- Gmina była szczególnie ważna w dziejach Polski, skoro tak wspaniały artysta jak Jan Matejko uwiecznił ją na swoim obrazie. Zresztą także Jan Długosz zapisał na swoich kartach dzieje Gąsawy - zauważyła posłanka Iwona Kozłowska.

- Zawsze to było dobre miejsce do zamieszkania, do życia - powiedział wicemarszałek Dariusz Kurzawa, nawiązując także historycznie do Biskupina leżącego w obrębie gminy. - Przed mieszkańcami i waszymi przodkami chylimy dziś czoło, szanujemy was i gratulujemy. Oby ten region rozwijał się jak najlepiej. Gąsawa była, jest i będzie ważnym miejscem na mapie województwa i Polski.

- Niech ta zmiana przyniesie samo dobro dla naszego regionu i Polski - dodała przewodnicząca Sejmiku Elżbieta Piniewska.

- Mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę gminy Gąsawa z gminą Janowiec Wielkopolski - powiedział z kolei Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wlkp.

- Tu mieszkają niezwykli ludzie, przedsiębiorcy, rolnicy, tu płynie od wielu ludzi sama dobroć - zachwalał Dariusz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie, dodając: - Cieszę się, że graniczymy jako gminy, i że będzie nas to zobowiązywać do tego, abyśmy robili więcej, lepiej i byli dobrze postrzegani jako samorządowcy.

- Życzę, aby Gąsawa przyciągała inwestorów i przynosiła chlubę pałuckiej krainie - przekazał Dariusz Kośmider, przewodniczący Rady Gminy w Rogowie.

Licznie zgromadzeni na sesji Rady Miejskiej w Gąsawie otrzymali pamiątkowe kubki z napisem: "Witamy w mieście Gąsawa", a także kalendarze na 2024 rok.

Tak było na pierwszej w 2024 roku sesji Rady Miejskiej w Gąsawie:

***

Czytaj także:

  • źródło notki historycznej: archiwum "Pomorskiej" z 2007 roku, "Gąsawa. Kiedyś miasto, dziś wieś", autor Adrianna Wierska
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska