Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocłwski szpital stara się o lekarzy. Także z zagranicy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku pozyska nowych lekarzy? Marszałek Piotr Całbecki przyznaje: prowadzone są rozmowy z firmami rekrutującymi z Ukrainy i Białorusi. Ale to nie wszystko.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirsa?

O trudnej sytuacji kadrowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku pisaliśmy wielokrotnie. Bo efektem problemów kadrowych, głównie deficytu lekarzy ze specjalizacjami, jest zawieszanie pracy niektórych oddziałów, czy wręcz ich zamykanie. I nie dotyczy to tylko ostatniego, wyjątkowo trudnego dla publicznego systemu ochrony zdrowia roku i kłopotów wywołanych przez pandemię koronawirusa, choć pandemia te problemy uwypukliła.

W sprawie braków kadrowych ostatnio interpelację do marszałka Piotra Całbeckiego złożył radny województwa i członek Rady Społecznej włocławskiej lecznicy, Stanisław Pawlak. W interpelacji radny zwrócił się z wnioskiem o podjęcie takiej inicjatywy jak utworzenie stypendiów fundowanych dla studentów wyższych uczelni medycznych, które wypłacane byłyby z budżetu województwa i włocławskiego szpitala. Postulował także nawiązanie konkretniej współpracy z prezydentem Włocławka Markiem Wojtkowskim w celu pozyskania mieszkań w nowo budowanych blokach komunalnych dla kadry medycznej szpitala.

Marszałek zapewnia, że dyrekcja się stara

Marszałek Piotr Całbecki zgadza się z radnym, że we włocławskim szpitalu występują braki kadrowe, ale podkreśla, że ten problem dotyka lecznice w całym kraju. Jakie starania podejmuje dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławka, żeby pozyskać lekarzy? Z odpowiedzi marszałka wynika m.in. że podjęta została współpraca z profesjonalną firmą rekrutującą personel medyczny, że prowadzone są rozmowy z firmami rekrutującymi z Ukrainy i Białorusi. W ostatnich dwóch latach były też prowadzone przez dyrekcję rozmowy indywidualne z kilkudziesięcioma lekarzami, w tym trzema z zagranicy. I skorzystała na tym kardiologia, chirurgia, interna, medycyna ratunkowa i neurochirurgia.

Rozmowy na linii szpital-władze miasta trwają

Jeśli chodzi o stypendia fundowane, to marszałek podkreśla, że zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, dr Jacek Korecki, wieloletni mieszkaniec Włocławka z zaangażowaniem podjął się zadania prowadzenia rozmów z prezydentem Włocławka, zarówno w zakresie możliwości znalezienia funduszy na stypendia studenckie, które umożliwiłyby związanie przyszłego lekarza ze szpitalem już na etapie studiów, jak i uzyskania bazy mieszkaniowej dla lekarzy, którzy chcieliby zamieszkać we Włocławku. - Rozmowy partnerskie z władzami miasta trwają - dodaje Piotr Całbecki.

Niezbędne są zmiany na poziomie krajowym

Marszałek zapewnia, że zarząd województwa kujawsko-pomorskiego analizuje i rozpatruje różne formy wsparcia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, ale też innych jednostek medycznych w zakresie pozyskania nowej kadry medycznej, jednakże, jak dodaje, jest to proces niezwykle złożony. I wskazuje, że niezbędne są zmiany na poziomie krajowym, takie chociażby jak zwiększenie limitów przyjęć na kierunkach lekarskich czy też uproszczenie procedury specjalizacyjnej.
Ale wiadomo też, że o zatrudnieniu lekarza specjalisty decyduje nie tylko wysokość wynagrodzenia. Także warunki pracy i lokalizacja z otoczeniem zewnętrznym i tym, co oferuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska