Włocławek - miasto nowych możliwości

Materiał informacyjny Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Od lipca 2023 Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje zadanie Edukacja ekologiczna = Miasto 2 rzek w ramach projektu „WŁOCŁAWEK – MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i budżetu państwa, w ramach Programu Rozwój Lokalny.

Więcej informacji o funduszach EOG można znaleźć na stronach: www.eeagrants.org, www.eog.gov.pl.

W ciągu 5 miesięcy mieszkańcy Włocławka mogli zdobywać wiedze na temat ekologii i zasad zrównoważonego rozwoju. Ta wiedza może zostać wykorzystana w praktyce w codziennym życiu. Pozwoli ona właściwie segregować odpady, dokonywać świadomych wyborów, chronić środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność.

W 46 warsztatach uczestniczyło 800 włocławian. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami, studenci, nauczyciele i mieszkańcy miasta. Odwiedziliśmy domy pomocy społecznej, świetlice środowiskowe i ośrodek wychowawczy.

Każdy warsztat to część teoretyczna i praktyczna. Efektem tych warsztatów są hotele dla owadów, własnoręcznie ozdobione torby na zakupy, obrazy wykonywane z roślin i szkatułki na skarby. Podczas zajęć ornitologicznych wielkie emocje wywoływały obserwowane ptaki i gady (Żółw żółtolicy). Nad Wisłą i w parkach miejskich udało się zaobserwować i sfotografować kaczki, zimorodki, nurogęsi, czaple i bielika.

Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej stawia także na samokształcenie i umożliwia to tworząc i sukcesywnie uzupełniając ścieżki edukacyjne w parkach miejskich. W ostatnim czasie pojawiły się w nich 4 drewniane tablice dotyczące łąk kwietnych i zapylaczy. Podczas spacerów w Parku im Władysława Łokietka i w Parku na Słodowie mieszkańcy miasta będą mogli samodzielnie zdobywać wiedzę, co może przyczynić się do rozwinięcia wrażliwości przyrodniczej.

Lato to także czas kiedy w mieście odbywają się liczne imprezy masowe. Stowarzyszenie wykorzystało ten czas na edukację społeczeństwa. Podczas Festiwalu Wisły i Miasteczka Zdrowia wystawiono stoisko WCEE. Jego zadaniem było promowanie proekologicznych zachowań, szerzenie wiedzy przyrodniczej wśród mieszkańców, prowadzenie krótkich szkoleń mających na celu edukację społeczeństwa w zakresie racjonalnego wyboru opakowań, gospodarki odpadami opakowaniowymi, kreowania postaw ekokonsumenta, wpływu człowieka na jakość środowiska, ochronę powietrza i klimatu oraz znaczenie bioróżnorodności. Taka edukacja mimo woli pozwala uwrażliwiać odbiorców na problemy środowiska i wykształcić poczucie odpowiedzialności za wybory dokonywane każdego dnia.

Więcej o projekcie i przyrodzie Włocławka mogą Państwo znaleźć w najnowszym numerze Ekowieści. Dostępny jest on na stronie www.wcee.org.pl/ekowiesci

Wydawnictwo dostępne jest w siedzibie WCEE i bibliotekach, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Włocławek i w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Otrzymają je także placówki oświatowe z terenu miasta.

Kilka słów o realizatorze

Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej powstało jako Związek Stowarzyszeń 14 lipca 1997 roku. Zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000086304. Centrum jest instytucją pozarządową, której głównym, statutowym celem jest koordynowanie i prowadzenie działań z zakresu szeroko rozumianej edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Więcej informacji na www.wcee.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska