Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Gaszyński - powstaniec wielkopolski, który wyzwalał Kruszwicę

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Władysław Gaszyński krótko po ślubie poszedł walczyć w powstaniu wielkopolskim. Wyzwalał Kruszwicę, walczył o Inowrocław.
Władysław Gaszyński krótko po ślubie poszedł walczyć w powstaniu wielkopolskim. Wyzwalał Kruszwicę, walczył o Inowrocław. Zbiory rodzinne
Władysław Gaszyński krótko po ślubie poszedł walczyć w powstaniu wielkopolskim. Wyzwalał Kruszwicę, walczył o Inowrocław.

O swoim dziadku Władysławie Gaszyńskim, powstańcu wielkopolskim - często wspomina ks. kanonik Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Bydgoszczy.

Władysław Gaszyński wyzwalał Kruszwicę i walczył o dworzec kolejowy w Inowrocławiu. Tam został ranny. Wspomnienia o dziadku Władysławie Gaszyńskim, są przekazywane w rodzinie. To księdza dziadek po kądzieli, czyli ojciec mamy. Niewiele ocalało po nim pamiątek. Tą najważniejszą - Wielkopolski Krzyż Powstańczy - żona dała mu w ostatnią drogę.

Władysław, syn Michała i Julianny, urodził się 30 maja 1890 r. we wsi Wróble, niedaleko Kruszwicy. Jesienią albo na Boże Narodzenie 1918 r. poślubił Wiktorię Kędzierską. Ślub odbył się w kościele św. Anny w Kościeszkach. Młodzi mieli 15-hektarowe gospodarstwo we wsi Rzeszynek. To nie było małe gospodarstwo.

To była gorąca jesień i gorący czas dla Wielkopolski. 4 stycznia 1919 młody małżonek przyłączył się do powstańców z bronią w ręku i brał udział w oswobodzeniu Kruszwicy. A już następnego i kolejnego dnia, pod dowództwem Józefa Owczarskiego, walczył o dworzec w Inowrocławiu.

Tam został ranny w prawą rękę, trafił do miejscowego szpitala. 3 marca został zwolniony do cywila. A pod koniec roku, 24 grudnia, małżeństwu urodziła się najstarsza córka, Antonina. To właśnie mama późniejszego księdza.

Władysław Gaszyński długo w domu nie zagościł, bo brał udział w bitwie warszawskiej 1920 roku. Nie wiadomo, czy został zmobilizowany, czy zgłosił się na ochotnika?

Władysław Gaszyński (1890-1958), powstaniec wielkopolski, z żoną Wiktorią
Władysław Gaszyński (1890-1958), powstaniec wielkopolski, z żoną Wiktorią zbiory rodzinne

Władysław i Wiktoria Gaszyńscy mieli jeszcze dwóch synów: Mieczysława i Kazimierza.

Po II wojnie Władysław nie chciał poddać się kolektywizacji. - Nie pamiętam faktów, ale wiem, że z tego powodu spotykały dziadka szykany - opowiada ks. Ryszard Pruczkowski.

Miał niespełna 10 lat, gdy dziadek zmarł. - Byłem zbyt mały, by wsłuchiwać się w dziadkowe opowieści, kiedy z rodzicami i siostrą przyjechaliśmy na wieś - wspomina ksiądz. Ale okruchy tych wspomnień gdzieś zapadły w pamięć.

Władysław dumny był z Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, który otrzymał w 1958 roku. - Przypinał go idąc do kościoła na Wielkanoc i Boże Narodzenie - wspomina ks. Pruczkowski. - Gdy dziadek zmarł i babcia przypięła ten Krzyż do trumny - zaprotestowałem: Babciu! Zostaw na pamiątkę po dziadku! A babcia odpowiedziała: Rysiu! Dziadek był tak dumny z tego Krzyża! Jak on przed panem Bogiem stanie bez tego odznaczenia? Już nie protestowałem.

Krzyż przyznano mu w lutym 1958 r. Długo się nim nie nacieszył. Kilka miesięcy później Władysław zmarł. Dumny był z niego pewnie tym bardziej, że w okresie międzywojennym odznaczenia mu odmówiono. W kartotece Centralnego Archiwum Wojskowego, czyli Wojskowym Biurze Historycznym, jak to się obecnie nazywa, jest też fiszka Władysława Gaszyńskiego. Pieczątka "Komit. Krzyża i Medalu Niepodległości". Niestety, jest też druga pieczątka: ODRZUCONO. Wniosek został odrzucony na posiedzeniu komitetu 28 lutego 1938 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska