MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna na deskach

Adrianna Ośmiałowska
Spektakl "Martwy sen" teatru "Nasz" z Włocławka zdobył nagrodę Grand Prix im. Bogusza Bilewskiego podczas 33. Rypińskiej Wiosny Teatralnej.

Maraton sztuki na deskach kina "Bałtyk" trwał trzy dni. Gospodarze prezentowali się podczas sześciu z 22. konkursowych przedstawień. Zdobyli trzy laury. Nagrodę specjalną otrzymała grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy za pozakonkursowy spektakl "Zdarzyło się w pewnym miasteczku". Nagroda starosty rypińskiego Adama Łapkiewicza trafiła do "Zuchów A" z Przedszkola Miejskiego nr 1, które wystawiły "Calineczkę" (reżyseria Beata Kurzawska, Aleksandra Jażyńska). Ich występ otwierał "Wiosnę" w piątek i bardzo rozbawił publiczność. Dzieci były świetnie przygotowane, a repertuar dobrze dobrany do ich wieku. Na uwagę zasługuje rola tytułowej bohaterki, w którą z wdziękiem wcieliła się mała Julka Trawińska.

Trzecią nagrodę odebrał teatr "Bez Nazwy" z Gimnazjum im. Wybickiego za "Małego księcia", wyreżyserowanego przez Aleksandrę Makowską i Dorotę Zabłocką. Scenariusz autorstwa Elżbiety Gałczyńskiej.

- Spektakl rzeczywiście niezły, szkoda tylko, że polonistki i większość uczniów opuściła widownię zaraz po nim - komentował juror Zbigniew Suszyński, aktor. - Kto, jak nie nauczyciele języka mają zachęcać młodych swoim przykładem do teatru, do sztuki? - pytał.

Teatr "Alibi" z Miejskiego Ośrodka Kultury, debiutujący podczas "Wiosny" z przedstawieniem o nastoletniej narkomance, nie uporał się z repertuarem. Nie ulega wątpliwości, że młodzi ludzie występujący na scenie włożyli wiele wysiłku w przygotowanie się, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że najlepszym punktem spektaklu była... muzyka. Przeboje "Dżemu " i "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena nie zatarły jednak ogólnie kiepskiego wrażenia.

Główne nagrody powędrowały do grup spoza Rypina. Pierwsza trafiła do Teatru Poszukiwań twórczych "Dytyramb" z Mysłowic, który w kreacji zbiorowej "odPorność" odważnie pokazał nietolerancję ludzi wobec par homoseksualnych. Druga nagroda przypadła ex aequo grupie "3 x M" z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu za spektakl "Cela", teatrowi "Brzdąc" ze Szkoły Podstawowej w Skarlinie za "Kalki" i teatrowi "Bajlu II" z Domu Kultury w Lubiewie za "Ale draka". Nagrodę za choreografię jury przyznało Sebastianowi Podleśnemu z teatru "Neofobia" z Będzina za spektakl "Osobowość". Nagrody aktorskie odebrali odtwórcy głównych ról w spektaklu "Pan X" teatru "Matylda" Gminnego Ośrodka Kultury w Płośnicy - Radosław Dykta i Magdalena Skuza.

- Jury zwraca uwagę na wysoki, wyrównany poziom obejrzanych spektakli, autentyczne, emocjonalne zaangażowane młodych aktorów oraz bardzo dobrą organizację itp. - pod tym tekstem w protokole podpisali się Tadeusz Kwiatkowski-Cugow (poeta), Zbigniew Suszyński (aktor), Romuald Wicza-Pokojski (twórca Teatru Wiczy z Torunia) oraz Adam Radosz (dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Katowicach). Jurorzy jednocześnie polecili do nagrań... telewizji "Trwam" następujące spektakle: "Calineczka" (przedszkolaki z Rypina), "Matnia" (teatr "Alibi" z Rypina), "Hiob" (teatr "Otium" z Gimnazjum w Lubaniu) i "Baśń higieniczna o królewnie Śnieżce" (teatr "Pinokio" ze Szkoły Podstawowej w Lubaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska