Wieża widokowa w Utracie jest gotowa. To nowa atrakcja turystyczna w powiecie strzeleckim

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak prezentuje się nowa wieża widokowa w Utracie. Można z niej podziwiać okolicę.
Tak prezentuje się nowa wieża widokowa w Utracie. Można z niej podziwiać okolicę. Radosław Dimitrow
Drewniana wieża widokowa stanęła nad stawami w Utracie. Można stąd podziwiać m.in. dzikie ptactwo żyjące nad stawami oraz okoliczne lasy. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

Wieża widokowa ma 5 poziomów widokowych i liczy ok. 16 metrów wysokości. Drewniane słupy, na których została posadowiona są rozstawione w odległości 5 metrów.

Konstrukcja stanęła w takim miejscu, by z jednej strony można było podziwiać zwierzęta żyjące w okolicznym lesie, a z drugiej strony - ptactwo wodne nad stawami w Utracie.

Wieża jest ogólnodostępna, prowadzi do niej utwardzona droga i znajduje się przy niej niewielki parking. Teren rozświetlają wieczorem lampy solarne, a zwiedzający mogą odpocząć tutaj także pod drewnianą altaną. Tereny są własnością Lasów Państwowych.

- Wieża w Utracie to nowa atrakcja turystyczna w naszej okolicy - mówi Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko. - Zależało nam na tym, by wieża stanęła w tym miejscu, bo stawy w Utracie są bardzo malownicze i warte zobaczenia.

Przy odrobienie szczęścia miłośnicy dzikiego ptactwa mogą tutaj dostrzec m.in. czaple, żurawie, łabędzie i zimorodki. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

Gmina Izbicko przygotowała także dla zwiedzających plansze informacyjne ze zdjęciami, które zawieszone zostały na poszczególnych poziomach widokowych. Można się z nich dowiedzieć jakie jeszcze zwierzęta mieszkają w okolicy.

Wieża widokowa w Utracie - walory turystyczne

Stawy w Utracie tworzy łącznie siedem zbiorników rybnych położonych obok siebie i oddzielonych wąskimi groblami. Największy ze stawów znajduje się tuż przy nowej wieży widokowej. Pozostałe są w głębi lasu i dostęp do nich jest nieco utrudniony z powodu zakazu poruszania się po części dróg należących do gospodarstwa rybnego.

Północnym skrajem stawów biegnie wygodny czarny szlak rowerowy z Izbicka do Boryczy. Można też przejechać drogami na wschodnim skraju stawów, pomiędzy przysiółkiem Breguła a Ligotą Czamborową i Suchodańcem.

Budowa wieży widokowej w Utracie wraz z zagospodarowaniem terenu kosztowała ok. 480 tys. złotych. Inwestycja została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wieża widokowa w Utracie - lokalizacja na mapie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska