ŻNIN - WIADOMOŚCI, WYDARZENIA, SPORT

    Informacje ze Żnina i powiatu żnińskiego. Imprezy w mieście, sport, komentarze internautów.

    • Dzisiaj 29 marca 2024 13/6°C
    • Jutro 30 marca 2024 19/9°C
    • niedziela 31 marca 2024 18/12°C
    Zobacz prognozę długoterminową

    Piotr Malak

    Gazeta Pomorska

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

    Na zdjęciu rodzina Golców. Od lewej: syn Jerzy, żona Bronisława, dyrektor Marian, córki: Grażyna i Ewa oraz syn Henryk. Fotografia wykonana pod koniec

    Na zdjęciu rodzina Golców. Od lewej: syn Jerzy, żona Bronisława, dyrektor Marian, córki: Grażyna i Ewa oraz syn Henryk. Fotografia wykonana pod koniec lat 50. tych.

    W tym obchodzimy 91 rocznicę wyzwolenia Żnina, które dokonało się dzięki powstaniu Wielkopolskim. W poniedziałek w Zespole Publicznych Szkół w Żninie odbędą się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.
    Na zdjęciu rodzina Golców. Od lewej: syn Jerzy, żona Bronisława, dyrektor Marian, córki: Grażyna i Ewa oraz syn Henryk. Fotografia wykonana pod koniec

    Na zdjęciu rodzina Golców. Od lewej: syn Jerzy, żona Bronisława, dyrektor Marian, córki: Grażyna i Ewa oraz syn Henryk. Fotografia wykonana pod koniec lat 50. tych.

    Wtedy też dojdzie do odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Henryka Golca, byłego dyrektora placówki.
    Marian Henryk Golec pochodzi z Małopolski. Urodził się 25 stycznia 1908 roku w miejscowości Zawada należącej do powiatu brzeskiego. Na Pałuki trafił na początku lat trzydziestych. Tutaj już jako absolwent Kolegium Nauczycielskiego w Tarnowie podjął pracę w szkole w Brzyskorzystwi. Od początku uczył historii i geografii. Później przez chwilę pracował także w Janowcu oraz Gełęzewie, a w 1933 roku związał się ze Szkołą Powszechną w Żninie (dzisiejszym Zespołem Szkół Publicznych nr 1).
    Burzliwie dla Mariana Henryka Golca upłynął okres II wojny światowej. Zasłynął z organizowania tajnego nauczania i działań na rzecz lokalnej społeczności. Dla okupujących nasz kraj był niewygodny. Groziło mu nawet aresztowanie. Henryka Golca przed niebezpieczeństwem uchronił Niemiec o nazwisku Rust, mieszkający w Biskupinie. Nie tylko ostrzegł on o planowanym zatrzymaniu, ale i załatwił odpowiedni dokument umożliwiający wyjazd.
    Groziło mu niebezpieczeństwo. Spakował się i wyjechał do Małopolski. W Żninie zostawił dzieci i żonę. Po czasie również oni opuścili Pałuki. W 1940 roku spotkali się w Gosprzydowej. Tam pan Marian zaangażował się w działalność konspiracyjną. W ramach jej organizował m.in. tajne nauczanie na terenie gminy Uszew.
    Po wojnie rodzina Golców osiedliła się w Żninie. Pan Marian wrócił do pracy w żnińskiej "jedynce", gdzie ponownie pełnił funkcję dyrektora. Angażował się w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do 1948 roku był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej. Później wycofał się z polityki, w całości swoją uwagę poświęcając szkole. Wtedy też przedsięwziął starania o jej rozbudowanie, a później także nadanie imienia.
    Drastycznie wzrastała liczba uczniów uczęsczających do "jedynki". Dodatkowo działała tu szkoła dla młodocianych pracowników, sił pomocowych (czyli pracowników pomagających nauczycielom w kształceniu młodzieży - przyp.red.) oraz filia Studium Nauczycielskiego.
    W 1949 roku ruszyła rozbudowa budynku "jedynki". Pięć lat później nową część oddano do użytku, a po czasie powstała przy niej także sala gimnastyczna.
    Szkole po wielu staraniach na początku 1969 roku nadano imię Powstańców Wielkopolskich. Niestety, Henryk Golec nie doczekał tego momentu, gdyż zmarł 9 stycznia 1969 roku.
    Tablica upamiętniająca zaslużonego dla szkoły dyrektora zawiśnie na murach placówki. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpi już w poniedziałek około godziny 18 i będzie częścią obchodów z okazji 91 rocznicy wyzwolenia Żnina.

    Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Smaki Kujaw i Pomorza

    1 3 4 5 ... 12 »