Zamieszanie w kuble śmieci

  Zamieszanie w kuble śmieci

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Śmieci to dobry interes. Firmy zajmujące się ich wywozem ostro konkurują. A dowodem jest absurdalna sytuacja w Łabiszynie.

  W ostatnich dniach do osób, które mają podpisane indywidualne umowy ze świdnicką firmą wywożącą odpady dotarły oferty innego bydgoskiego przedsiębiorstwa. Każdy ma prawo reklamować swoje usługi, tyle że bydgoszczanie informują mieszkańców Łabiszyna, że firma ze Świdnicy od 1 stycznia rezygnuje z działalności w tej gminie. W przesyłce z Bydgoszczy właściciele nieruchomości mają m.in. referencje zachwalające usługi firmy, dwa egzemplarze umowy oraz zaadresowaną kopertę zwrotną ze znaczkiem. Mieszkańcy są zdezorientowani.


  Bez monopolu


  - Ta korespondencja do niczego nie zobowiązuje, żadna firma nie ma monopolu na wywóz odpadów - wyjaśnia burmistrz Jacek Kaczmarek. - Koncesję na świadczenie usług na terenie gminy mają trzy firmy, a kolejne mogą je uzyskać.


  Skąd całe zamieszanie?


  - 23 listopada otrzymaliśmy od firmy ze Świdnicy pismo, z zaproszeniem do składania ofert na kupno rynku usług - wyjaśnia Alina Dembek, dyrektor handlowy firmy "Remondis". - Nie chcieliśmy, aby od pierwszego stycznia mieszkańcy zostali z górą śmieci.


  Pani dyrektor zapewnia, że jej firma nie chciała wprowadzać zamieszania, a jedynie pomóc mieszkańcom.


  To było badanie rynku?


  Teraz firma ze Świdnicy stara się szybko całą sytuację wyjaśnić.


  - Nie wycofujemy się z rynku. Dziś wysyłamy w tej sprawie pisma do wszystkich wójtów i burmistrzów z powiatu żnińskiego. Wyślemy też pisma do naszych klientów w Łabiszynie - wyjaśnia Zbigniew Zastawny, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta w Świdnicy.


  Dlaczego zatem firma wystąpiła do konkurencji z pytaniem czy chcą odkupić usługi w naszym regionie?


  - Tak postanowiło walne zgromadzenie naszej spółki. Rozmawialiśmy o planach inwestycyjnych były rozmowy o inwestowaniu w oddział firmy. A ponieważ były wątpliwości, jaka jest pozycja naszej spółki na tym rynku, wysłaliśmy oferty do innych firmy, by zbadać zainteresowanie rynkiem. Nie zamierzamy się wycofywać. Wręcz przeciwnie rozszerzamy naszą ofertę - tłumaczy prezes Zastawny.


  Sądowy finał walki o klienta


  - O tych działaniach nic nie wiedziałem. Pismo, które Świdnica rozesłała do konkurencji to stek prawniczych bzdur, bo jak można oferować odsprzedanie koncesji, skoro koncesje wydaje się konkretnej firmie. Rozwiązuję umowę na świadczenie usług przez świdnicką firmę dla urzędu i jednostek nam podległych. To było skrajnie niepoważne potraktowanie nas. Mam dość tych kpin - oświadczył na środowej sesji burmistrz Jacek Kaczmarek.


  Mieszkańcy Łabiszyna ze Świdnicy dostaną wkrótce pismo, w których firma informuje, że informacje podawane przez "Remondis" są nieprawdziwe, a konkurencja chce podstępnie przejąć rynek. "Takie praktyki są niedopuszczalne i Z.O.M wystąpi na drogę sądową przeciwko "Remondis"" - czytamy w piśmie jakie do łabiszyniaków wysłał prezes Zastawny.


  Co zatem mają zrobić zdezorientowani mieszkańcy? Jeśli są zadowoleni z usług Świdnicy nic nie muszą robić. Jeśli nie są zadowoleni - mogą rozwiązać umowę i podpisać nową z wybraną przez siebie firmą. Wykaz firm mających pozwolenie na działalność w gminie Łabiszyn można dostać w urzędzie miejskim.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 17 »