Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rady już w komplecie

Iwona Woźniak, Agnieszka Nawrocka, Michał Woźniak
Niemal 28 tysięcy mieszkańców powiatu żnińskiego oddało w niedzielę swe głosy na kandydatów do rad gmin, powiatu, sejmiku wojewódzkego oraz na wójtów i burmistrzów. Tuż po opublikowaniu wyników rozpoczęły się pierwsze rozmowy koalicyjne.

Bardzo interesującą sytuację mamy w Radzie Powiatu żnińskiego. Na 19 radnych jest aż 9 nowych osób.

Obecny układ sił wskazuje, że starosta Zbigniew Jaszczuk może mieć spory problem z reelekcją. Popierający go blok wyborczy: "Lewica i Demokraci - Forum Samorządowe Pałuki - Blok Samorządowo-Ludowy" zdobył 9 mandatów. Do większości brakuje jeszcze jednej osoby.

Taką większość (10 radnych) mają natomiast dwa kolejne bloki - PiS i Samoobrona (3 radnych) oraz Pałucka Wspólnota Samorządowa - "Niezależni"(7 mandatów). O ile zostanie podpisana "umowa koalicyjna"- to właśnie ta grupa może w powiecie rozdawać karty, wyłonić ze swego grona przewodniczącego rady, starostę i członków zarządu.

Do rady powiatu weszli:

"Lewica i Demokraci - Forum Samorządowe Pałuki - Blok Samorządowo-Ludowy"

Jerzy Siniecki (LiD - Żnin)

Robert Luchowski (LiD - Żnin)

Mirosław Chmiel (FSP - Żnin)

Zofia Kozłowska (BSL - Żnin)

Alicja Przybyłowicz (FSP - Barcin)

Michał Pęziak (LiD - Barcin)

Zbigniew Jaszczuk

(LiD - Janowiec Wlkp.)

Paweł Koperski (FSP - Rogowo)

Józefa Błajet (BSL - Rogowo)

PiS - Samoobrona

Grażyna Janicka (PiS - Żnin)

Grzegorz Smytry (PiS - Rogowo)

Stanislawa Ciesielska

(PiS - Barcin)

Pałucka Wspólnota Samorządowa - Niezależni

Henryk Tokarz (PWS - Żnin)

Mirosław Grochowalski

(PWS - Rogowo)

Stefan Firszt (PWS - Barcin)

Jan Bartos (PWS - Łabiszyn)

Wanda Usowska

(Niezależni - Janowiec Wlkp.)

Maria Błońska (Niezależni - Żnin)

Beata Gaik (Niezależni - Barcin)

Liderzy zwycięskich ugrupowań nie byli skłonni do wypowiadania się na temat układu sił w nowej radzie. - Mam nadzieję, że ta większość pozwoli nam na wybór starosty, członków zarządu oraz przewodniczącego rady - powiedział nam Henryk Tokarz.

Rezonu nie traci również Zbigniew Jaszczuk: - sądzę, że uda nam się stworzyć większość. Rozmowy z ewentualnymi koalicjantami mogą być o tyle łatwiejsze, że w radzie zabrakło kilku intrygantów...

Nieoficjalnie mówi się, że osobami, na które liczy Zbigniew Jaszczuk są radne z listy "Niezależnych"- Beata Gaik, Maria Błońska oraz Wanda Usowska. Podstawą do rozmów miałyby być lewicowe przekonania radnych.

Wyniki koalicyjnych uzgodnień poznamy najpóźniej tydzień po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów. W ciągu siedmiu dni od tego terminu musi być bowiem zwołana sesja Rady Powiatu, podczas której wybrany zostanie przewodniczący Rady Powiatu oraz zgłoszone kandydatury na stanowisko starosty.

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Żnina przechodzą: Leszek Jakubowski (3.181 głosów) i Aleksandra Nowakowska (2.986 głosów).

Pozostali kandydaci uzyskali następujące poparcie: Dariusz Kaźmierczak - ok. 1500 głosów, Grażyna Janicka - 1037, Jarosław Jaworski - 1025.

Radę Miejską w Żninie tworzyć będą radni: okręg nr 1 - Jerzy Kowalski (Niezależni), Robert Szafrański (PiS), Andrzej Kurek (FS "Pałuki"), Maciej Grabowski (Żniński Blok Wyborczy), Piotr Horka (SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci); okręg nr 2 - Kazimierz Jańczak (ŻBW), Jerzy Krynicki (FS "Pałuki"), Adam Milejczak (Lewica i Demokraci), Janusz Biegański (Niezależni), Marek Rospenda (PiS), Halina Rosiak (FS "Pałuki"); okręg nr 3 - Danuta Ogińska (Lewica i Demokraci), Lucjan Adamus (FS "Pałuki"), Dariusz Kaźmierczak (Niezależni), Jan Rogosz (Blok Samorządowo Ludowy), Krzysztof Wierzchosławski (PiS); okręg nr 4 - Józef Bugno (BSL), Leszek Duch (Lewica i Demokraci), Włodzimierz Oźminkowski (FS "Pałuki"), Zenon Flejter (Niezależni), Zenon Owczarzak (Niezależni).

Układ sił politycznych w radzie: Niezależni - 5, ŻBW - 2, PiS - 3, FS "Pałuki" - 5, Lewica i Demokraci - 4, BSL - 2.

Kandydaci na burmistrza, którzy przeszli do drugiej tury wyborów, są ostrożni w komentarzach. Jak mówią, wiele zależy od tych, którzy ponownie pójdą do urn za dwa tygodnie.

Przed wyborami PiS popierał oficjalnie kandydaturę Leszka Jakubowskiego. Czy zmieni zdanie? Grażyna Janicka - jak wczoraj przyznała - musi się w tej sprawie porozumieć ze swoją partią.

O opinię w sprawie ewentualnego, oficjalnego poparcia jednego z kandydatów w II turze poprosiliśmy Dariusza Kaźmierczaka. Oto, co wczoraj powiedział: - Nie prowadziliśmy na razie rozmów z żadnym z kandydatów. Jeśli do nich dojdzie, będzie to decyzja "blokowa" - pana Jaworskiego i moja. Niewykluczone, że zaprosimy też do rozmów panią Janicką. Naszym celem jest, aby gmina Żnin rozwijała się w dobrym kierunku. Czekamy zatem na propozycje od kandydatów - pana Jakubowskiego i pani Nowakowskiej, jednocześnie gratulując im zwycięstwa. I życzymy dobrej współpracy, bo przecież jedna z tych osób spotka się z nami w radzie.

Wójtem gminy Gąsawa został Zdzisław Kuczma, który uzyskał prawie 76 procentowe poparcie.

W Radzie Gminy zasiądą: okręg wyborczy nr 1 - Marek Maciejewski, Jacek Mazany, Sławomir Mazany, Witold Mrówczyński; okręg wyborczy nr 2 - Edward Judek, Władysław Matusiak, Ryszard Szczęsny; okręg nr 3 - Aleksander Kledzik, Ryszard Królikowski, Franciszek Maciejewski, Paweł Brzykcy; okręg nr 4 - Maria Warda, Bogdan Lewandowski, Stanisław Mikołajczak, Józef Szmiel.

Układ sił politycznych: Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy - 10 radnych, PiS - 3, SLD - 2.

- Na refleksje po wyborach jeszcze za wcześnie. Na dziś cieszę się ogromnie z takiego układu - powiedział wczoraj "Pomorskiej" wójt Kuczma.

W gminie Rogowo zwycięstwo odniósł Józef Sosnowski uzyskując 59 procentowe poparcie.

Jednocześnie Grzegorz Smytry - jako kandydat na wójta - uzyskał wyższe poparcie społeczne w gminie w porównaniu z Mirosławem Grochowalskim.

W rogowskiej Radzie Gminy zasiądą: okręg nr 1 - Tomasz Michalczak, Henryk Czerniejewski, Wojciech Kwiatkowski, Leszek Bugajny, Stefan Fedejko; okręg nr 2 - Zygmunt Górka; okręg nr 3 - Stanisław Ciesielski, Piotr Stawski; okręg nr 4 - Marian Kowalski, Stefan Owczarzak, Wojciech Kobielski; okręg nr 5 - Ryszard Kawka, Jan Kubicki; okręg nr 6 - Artur Szymański, Piotr Bosacki.

Podobnie jak w innych radach i tutaj pojawiło się wiele nowych nazwisk. Czy nowi, jak ich poprzednicy, nawiążą bezkolizyjną współpracę z wójtem?

Maciej Sobczak uzyskał najwyższe poparcie w porównaniu z kandydatami z innych gmin w powiecie żnińskim. Jego kandydaturę na burmistrza poparło aż 85 procent głosujących. 813

Stefan Owczarzak, Wojciech Kobielski; okręg nr 5 - Ryszard Kawka, Jan Kubicki; okręg nr 6 - Artur Szymański, Piotr Bosacki.

Podobnie jak w innych radach i tutaj pojawiło się wiele nowych nazwisk. Czy nowi, jak ich poprzednicy, nawiążą bezkolizyjną współpracę z wójtem?

W Radzie Miejskiej zasiądą: Tomasz Prosianowski, Joanna Narożniak, Bartosz Bembnista, Czesław Langowski, Ryszard Majchrzak, Anna Jakubiak, Leszek Rutkowski, Zbigniew Mnichowski, Teresa Rusiewicz, Kazimierz Zabłocki, Zdzisław Lutkiewicz, Marek Tarnowski, Krystyna Wiśniewska, Michał Kucharski.

Jedynym radnym byłej kadencji, który nie startował w tegorocznych wyborach z powodów zdrowotnych jest Włodzimierz Woźniak. Dlatego poprosiliśmy go o opinię na temat zawiązującej się, nowej rady.

- Jest wielu nowych radnych, jednocześnie to ludzie ambitni. Oni wszyscy, w mojej ocenie, będą robić co w ich mocy, aby w Janowcu podejmowano jeszcze więcej pozytywnych inicjatyw. Myślę, że głośno wyrażą swoją opinię, ale nie będą burzyć pracy burmistrza.

Wybory niewiele zmienią na politycznej scenie w Łabiszynie. Na pewno obejdzie się bez drugiej tury. Jacek Kaczmarek kolejne cztery lata, czyli w sumie trzecią kadencję, będzie burmistrzem. Niedzielne wybory wygrał "w cuglach", zdobywając blisko 81 procent poparcia głosujących mieszkańców gminy.

Burmistrz będzie miał w radzie miejskiej, aż jedenaście osób ze swojego komitetu "Mała Ojczyzna". Z kretesem przegrali "Niezależni". Wydawało się, że to własnie ten komitet zagrozi "starej władzy". "Niezależni", którzy na burmistrza wystawili Wiesława Stepczyńskiego, w radzie będą mieć tylką jedną swoją radną.

Ze starej rady miejskiej ponownie zostało wybranych aż jedenaście osób. Skład nowej rady wygląda następująco:

Teresa Paliwoda

Wiesław Kubkowski

Stanisław Andrzejewski

Ryszard Lisiewski

Henryk Buczkowski

Leszek Stosik

Józef Lampka

Izabela Borzych

Tadeusz Broda

Ryszard Latowski

Zenon Mikuła

(wszyscy z komitetu burmistrza)

radnymi zostaną też

Aleksandra Zielińska (komitet "Nasz Samorząd")

Andrzej Hłond (komitet "Nasze Miasto")

Genowefa Lubiszewska (komitet "Dla Społeczeństwa")

Barbara Kubicka (komitet "Niezależni")

Tak jak było do przewidzenia w Barcinie będzie druga tura. Za dwa tygodnie mieszkańcy gminy będą wybierać między Ewą Stankiewicz a Michałem Pęziakiem.

Nie sprawdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje, że obecna pani burmistrz w drugiej turze powalczy z Beatą Gaik. Michał Pęziak zdobył 1207 głosów, czyli zaledwie pięć więcej niż Beata Gaik. To oznacza, że właśnie on powalczy o fotel burmistrza z Ewą Stankiewicz, która zebrała w sumie 1982 głosy. Nikogo ze swojej listy nie udało się wprowadzić do rady obecnej pani burmistrz. Najwięcej mandatów ma natomiast "Bądźmy Razem", czyli komitet wystawiający na burmistrza Włodzimierza Wełnowskiego. Taką samą liczbę głosów (po 174) zdobyły Małgorzata Bohuszewicz i Teresa Wilk. Zgodnie z ordynacją mandat radnej przypadł dotychczasowej przewodniczącej rady, bo to jej komitet zebrał w sumie więcej głosów. Ze wszystkich starających się o mandaty najwięcej głosów, 724, zdobyła Alicja Wiczewska.

Oto jak wygląda skład nowej rady miejskiej:

Włodzimierz Wełnowski

Małgorzata Bohuszewicz

Jadwiga Mateńko

Jakub Jurek

Aleksander Kabaciński

Dariusz Drzewiecki (wszyscy z komitetu "Bądźmy Razem")

Hubert Łukomski

Andrzej Kociemski

Alicja Wiczewska

Krystyna Bartecka

(z komitetu "Ponad podziałami", którego kandydatem na burmistrza był Michał Pęziak)

Henryk Popławski i Sławomir Rożański (z komitetu Beaty Gaik "Porozumienie dla rozwoju")

Alfred Lewandowski (Platforma Obywatelska)

Anna Gaczkowska - Wollandt ("Zdrowie ")

Elżbieta Pałka ("Rzetelna gmina ")

Liczenie głosów i sporządzenie protokółu w Barcinie trwało najdłużej w całym powiecie. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza poniedziałek był w ratuszu dniem wolnym od pracy. Rano, kiedy członkowie komitetów próbowali wejść do urzędu miejskiego powstało zamieszanie. Listy z wynikami wyborów zostały wywieszone po godzinie 13. Wtedy pojawiła się plotka, że jeden z komitetów będzie chciał unieważnienienia wyborów w okręgu numer 1. Te informacje nie potwierdziły się jednak.

Największymi przegranymi tych wyborów są zwolennicy Beaty Gaik. Ich liderka przegrała ze swoim partyjnym kolegą z SLD zaledwie pięcioma głosami. Czy mimo to poprze go w drugiej turze? Jak się dowiedzieliśmy decyzja komitetu wyborczego jeszcze nie zapadła. Prawdopodobnie jednak "Porozumienie dla rozwoju"i jego liderka, nie będzie swoim zwolennikom sugerować na kogo mają głosować.

Wczoraj w Barcinie komentowano, że nawet jeśli wszyscy przegrani kandydaci do fotela burmistrza poprą oficjalnie Michała Pęziaka, w drugiej turze zwycięży i tak Ewa Stankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska