Pamięć pozostaje

  Pamięć pozostaje

  (aj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Członkowie i sympatycy Łabiszyńskiego Towarzystwa Kulturalnego przez Świętem Zmarłych porządkują zapomniane groby, zasłużonych dla historii regionu.

  Uporządkowany jest już grób Erazma Rykaczewskiego. Żyjący w latach 1803-1873 historyk, tłumacz (przetłumaczył m.in dzieła Cycerona), twórca słowników (m.in. polsko-angielskiego, polsko-włoskiego).


  Rykaczewski ukończył Uniwersytet Wileński w 1825 roku. Mieszkał w Warszawie, podróżował po Europie. W 1872 roku wrócił do Polski na zaproszenie Leona Skórzewskiego. Ostatni rok życia spędził w posiadłości hrabiego. Po śmierci pochowano go na łabiszyńskim cmentarzu.


  Rykaczewski jest dziś postacią zapomnianą, niewielu mieszkańców Łabiszyna wie kim był. Łabiszyńskie Towarzystwo Kulturalne zamierza odnowić grób Rykaczewskiego.


  - Kończymy tłumaczenie sentencji łacińskiej na jego grobie. Uporządkowaliśmy pomnik - mówi Ewa Leżoń, z ŁTK.


  Pomnik Rykaczewskiego razem z Ewą Lezoń porządkowali Lidia Bleja, Stefan Szablewski, Wacław Ziółkowski i Janusz Konwiński. W planach Towarzystwa jest przywrócenie porządków na kolejnych starych nagrobkach.


  - Chcemy w następnej kolejności zadbać o pomnik doktora Chrzanowskiego i jego rodziny - mówi Ewa Leżoń.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »