Od gada do... woskowych figur

  Od gada do... woskowych figur

  Michał Woźniak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Powiat żniński i gnieźnieński otrzymały niemal 42 miliony złotych na aktywizację "Szlaku Piastowskiego". Przyciągnięciu turystów ma służyć szereg nowych atrakcji, które mają pojawić sie do 2011 roku (Żnin) i 2013 roku Gniezno. <b>

  Stworzony w ciągu trzech dni projekt "Szlakiem Piastowskim - od gada, pradziada do Wenecji, Paryża i Rzymu"zyskał bardzo wysokie oceny komisji rozdzielającej unijne fundusze. W tym "rozdaniu"liczył się refleks, pomysły oraz współpraca z powiatami z sąsiednich województw. - Nie ma co ukrywać, że impuls do działania dali nam żninianie - mówi Jacek Kowalski - starosta powiatu gnieźnieńskiego. - Właśnie od was dowiedzieliśmy się o tym programie i pieniądzach. Obydwa powiaty łączy Szlak Piastowski, perła w koronie polskich szlaków. Trzeba jednak przyznać, że ostatnio dość zaniedbana. Dzięki wspólnej inicjatywie jest szansa na przywrócenie jej blasku i przyciągnięciu wielu turystów z kraju i zagranicy.


  Od wieży po karting


  O "żnińskich"planach ożywienia szlaku już informowaliśmy. Przypomnijmy więc tylko, że wśród najciekawszych projektów jest budowa wieży Eiffla w Paryżu, karczmy w Rzymie oraz wydłużenie trasy kolejki wąskotorowej.


  - Nowe atrakcje pojawią się również w Gnieźnie - dodaje starosta Kowalski. - Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem będzie Muzeum Figur Woskowych, które ma powstać przy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Mimo, iż istnieje ono dopiero w projektach - już otrzymaliśmy kilka propozycji od firm specjalizujących się w ich produkcji. Koszt jednej figury to około 30 tysięcy złotych.


  Muzeum figur woskowych zdominują sylwetki piastowskich władców Polski. Na tym jednak władze Gniezna nie chcą poprzestać. Za ok. 1 mln złotych chcą pobudować centrum turystyki konnej, pół miliona pochłonie tor saneczkowy, niemal 5 mln zł - ożywienie wąskotorowej linii kolejowej wraz z remontem kilku parowozów.


  6 milionów powiat gnieźnieński chce przeznaczyć na rewitalizację jezior znajdujących się w mieście. Na wyspie jeziora Jelonek ma pojawić się gród słowiański - jako znak początków państwowości polskiej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »