Pokażcie nam swoje priorytety!

  Pokażcie nam swoje priorytety!

  Iwona Woźniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Mają dodatkowe 4 miliony złotych w gminnym budżecie i duży problem. Bo od miesięcy są zespołem, który nie potrafi konstruktywnie rozmawiać. Czy dziś to zmienią?

  Gorąco było wczoraj podczas obrad komisji budżetu żnińskiej Rady Miejskiej. Dziś podczas sesji ostatecznie okaże się, czy lista zadań inwestycyjnych na 2006 rok, zaproponowana przez burmistrzów w związku ze wzrostem budżetu o 10 procent, zostanie przez radnych przyjęta.


  Ja też ślubowałem...


  - Kto jest za tym, aby odrzucić listę propozycji inwestycyjnych burmistrzów? - zapytał wczoraj Czesław Kośmicki po prawie trzy godziny trwających rozmowach. Wynik nie był zaskoczeniem. Odrzucili ją Krzysztof Jóźwiak, Leszek Duch, Zdzisław Bąk i Czesław Kośmicki.


  - Teraz właśnie mieszkańcy się dowiedzą, kto blokuje inwestycje w gminie! - skomentował od razu Dariusz Kaźmierczak. - I pan, panie Kośmicki, bierze na siebie to brzemię. Dziwię się panu. Powstał monolit, który powoduje degradację gminy. To klęska dla nas, bo są 4 miliony, których zainwestowanie jest blokowane!


  - To nieprawda. Ja również ślubowałem dążenie do rozwoju gminy. Tylko że wasze rozumowanie to kiełbasa wyborcza. I z tym zgodzić się nie mogę. My nie negujemy propozycji. Tradycyjnie tylko chcemy się spotkać i przedyskutować, co winno być priorytetem. Bo nie daliście nam na to czasu. Zostaliśmy ubezwłasnowolnieni. Dlatego dziś mówimy "nie" - skomentował Czesław Kośmicki. - A priorytety winny iść w kierunku realizacji inwestycji w 2007 roku! I to musi być realnie rozpisane, aby nie doprowadzić do upadku budżetu przyszłorocznego. Bo inaczej ci, którzy będą po nas rządzić, dostaną zadyszki. A wy, co wtedy powiecie? Niech sobie rządzą?


  A gdzie to złe na liście!


  - Co zatem należy do waszych priorytetów? Co jest złe na naszej liście? Co wyrzucić, a co wstawić? Dlaczego nie ma z waszej strony konstruktywnych wniosków? Czy za tydzień będziecie wiedzieli więcej? - wzburzył się Jarosław Jaworski.


  Wstępne propozycje padły. M.in. powrócono do inwestycji na ulicy Śniadeckich oraz wyprowadzenia targowiska z centrum Żnina na plac przy PKS-ie.


  - Dajcie nam wiarę, że się na tym znamy. I możliwość przygotowania tematów. Bo za miesiąc nie mamy o czym mówić - dodał jeszcze Janusz Biegański.


  - Ale te wasze inwestycje w 80 procentach nie mają dokumentacji! Chętnie je obejrzę, jeśli się mylę - powiedział z kolei radny Jóźwiak.


  - To nieprawda. Tam, gdzie są projekty, chcemy ogłosić przetargi. I należałoby to zrobić jak najszybciej - skomentował D. Kaźmierczak.


  Pieniądze nie przepadną


  Te 4 miliony złotych wpłyną do gminnej kasy w październiku 2006 roku. To przedsionek zimy - powiedziałby ktoś. W tym czasie prac zewnętrznych się nie rozpoczyna. A właśnie gros takich robót, m.in. budowę dróg, zapisali burmistrzowie na liście inwestycji, które chcą zrealizować jeszcze w tym roku. Ich wizją jest jednak możliwie jak najszybsze rozpisanie przetargów na zadania ujęte na liście. I rozpoczęcie prac. Właśnie po to, aby wyprzedzić mrozy. A te zadania, które nie będą możliwe do realizacji, chcą podjąć w roku przyszłym. Czy pośpiech wydatkowania 4 milionów jest niezbędny? - To spełnienie oczekiwań wielu mieszkańców! - mówią chórem burmistrzowie. Ale już przeciwnicy polityczni komentują - "to kiełbasa wyborcza". I dodają: Te pieniądze nie przepadną. Znaleźć się mogą w nadwyżce budżetowej. I wykorzystać je można w 2007 roku, rozpoczynając wspomniane zadania od kwietnia.


  Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, radni koalicji opozycyjnej z Czesławem Kośmickim na czele mieli jeszcze wczoraj debatować w powyższej sprawie. Efekt rozmów poznamy dzisiaj.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »