Kaczkojad na haku

  Kaczkojad na haku

  Dariusz Nawrocki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Legendy o kilkudziesięciokilogramowych sumach pływających w jeziorze w Smerzynie okazały się prawdą. Radosław Miler z Łabiszyna złowił na wędkę jednego z takich olbrzymów.
  Radek Miler i złowiony przez niego sum, ważący 41 kg i mierzący 187 cm

  Radek Miler i złowiony przez niego sum, ważący 41 kg i mierzący 187 cm ©Dariusz Nawrocki

  Śmiali się ze mnie


  - Dużo słyszałem o sumach pływających w Smerzynie. Wędkarze lubią opowiadać, jak wielkie okazy tam widzieli, jak głośne pluski słyszeli. Gdy w Łabiszynie opowiadałem, że jadę na suma, śmiali się ze mnie - opowiada podekscytowany Radek. Postanowił sprawdzić, ile prawdy jest w legendach. Dobrze się przygotował. Wziął morski kołowrotek z trzystumetrową plecionką ("trójka" to wiadomość dla wędkarzy), wolfram morski i kuty haczyk ("czwórka").


  Wybrał pomost od strony wioski. Sprzęt rozwinął o godz. 21. Ryba zaczęła się z nim bawić już 20 minut później. Zasmakował jej filet z piersi kurczaka. Na haczyk złapała się za drugim zarzuceniem. Uciekała, broniła się. "Siedziała" w wodzie ponad półtorej godziny. W pewnym momencie była nawet 200 metrów od Radka. Wędkarz wiedział, że sam nie wyciągnie olbrzyma. Zadzwonił po rodziców. Przywiózł ich kolega. Z drugiej strony jeziora z pomocą Radkowi przyszli sąsiedzi Leszek i Darek Bartkowiakowie. Oświetlili pomost i czekali. Gdy Radkowi udało się dociągnąć rybę do pomostu, ojciec chwycił ją podbierakiem, Bartkowiakowie złapali ją za ogon i wspólnie z pozostałymi rzucili na pomost. Sum ważył 41 kilogramów. Miał 187 cm długości.


  Polowanie na sumy


  Radek nie ma dziś wątpliwości, że w jeziorze pływają jeszcze większe ryby.

  Będzie na nie polował. Może więc legendy o kaczkach połykanych przez sumy są prawdziwe? - Trudno spotkać te ptaki w Smerzynie - zauważa. Uspokaja jednak, że plażowicze, którzy lubią się pluskać w tym jeziorze, mogą być spokojni. Ze strony sumów nic im nie grozi. - Nie słyszałem, żeby rzucały się na ludzi. Przynajmniej do dzisiaj takiego przypadku nie odnotowano - dodaje z uśmiechem.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »