Noteć na papierze

  Noteć na papierze

  (aj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jeśli uda się zrealizować projekty przygotowane przez związki miast leżących nad Notecią - na czystej rzece będzie wielu turystów, a wzdłuż brzegów kompleks przystani. Na razie jednak powstają tylko kolejne strony dokumentów.

  Miejscowości, przez które płynie Noteć mogą przynależeć do dwóch związków - Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich oraz Związku Miast i Gmin Noteckich. Ten pierwszy skupia samorządy wielkopolskie, drugi wielkopolskie i kujawsko-pomorskie (w tym Barcin, a do niedawna Łabiszyn).


  Stowarzyszenie z Wielkopolski podpisało właśnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska porozumienie o współpracy przy przygotowaniu dokumentów do programu "Ochrony zlewni wód rzeki". Dzięki programowi (i pieniądzom unijnym) ma się poprawić infrastruktura wodno-ściekowa w 17 nadnoteckich gminach. Ochrona wód Noteci ma kosztować ponad 48 mln euro.


  Związek Miast i Gmin Noteckich ma siedzibę w Nakle, choć faktycznie jego biuro jest w Wieleniu (powiat czarnkowsko-trzcianecki).

  Do związku należy Barcin. Łabiszyn zrezygnował z członkostwa, bo samorządowcy uznali, że w organizacji niewiele się dzieje. Nakielski związek stawia na turystykę i naturalne walory terenów nadnoteckich.


  W piątek barcińscy radni zdecydują czy chcą, by gmina przystąpiła do projektu "InWater" - czyli stworzenia śródlądowych dróg wodnych oraz stanic i przystani.


  Hanna Farbrich z wieleńskiego biura związku przyznaje, że przystąpienie do programu nie oznacza, rozpoczęcia budowy turystycznej infrastruktury.


  - To dopiero etap przygotowania niezbędnej dokumentacji - mówi.


  Kiedy więc zobaczymy oprócz dziesiątek stron dokumentacji konkretne efekty projektów? Być może za kilka lat...


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »