Sąd podtrzymał niewinność

  Sąd podtrzymał niewinność

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok pierwszej instancji wydany w tzw. "aferze węglowej". Roman Minierski i dwójka jego byłych podwładnych zostali uniewinnieni. Były dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej zapowiada, że wkrótce sam złoży zawiadomienie do prokuratury.
       "Węglowa afera" toczy się od końca 90. Jesienią ubiegłego roku w końcu zapadł wyrok w tej sprawie - Roman Minierski były dyrektor ZGK, oraz była księgowa i jeden z urzędników zostali uniewinnieni. Bydgoski Sąd Okręgowy także nie dopatrzył się uchybień w procesie, ani winy oskarżonych i wyrok podtrzymał.
       - Wyrok jest już prawomocny i właściwie sprawa jest skończona - mówi Roman Minierski.
  - Dwie instancje, potwierdziły moją niewinność. Dla mnie to ma ogromne znaczenie. Przecież cała sprawa toczyła się siedem lat, przez ten czas ciążyło na mnie oskarżenie. W świadomości niektórych ludzi zostałem tym, który doprowadził do strat w opale na milion złotych. Sąd nie dopatrzył się winy. Wyrok dostał jedynie były palacz. On jest jednak ofiarą swojej niewiedzy, bo nie złamał prawa świadomie. Dlatego dostał najmniejszy z możliwych wyroków w zawieszeniu - trzy miesiące.
       
  Dokumenty za inspirację
       
  Roman Minierski zapowiedział, że złoży teraz do prokuratury doniesienie przeciwko "ludziom, którzy inspirowali" tę sprawę.
       - Przecież to oskarżenie przyczyniło się do wyeliminowania mnie z życia publicznego - mówi Roman Minierski.
       Przypomnijmy, że były dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej był też radnym. Po zwolnieniu go z pracy w Łabiszynie był wicedyrektorem pałacu lubostrońskiego. Jednak w ostatnich wyborach samorządowych, przed czterema laty nie zdobył mandatu.
       - Oskarżenie kogoś o takie nadużycie na pewno ma wpływ na wyniki wyborcze. Złożę teraz do prokuratury doniesienie wraz z dokumentacją, która pokazuje jak z ratusza manipulowano sprawą - mówi były dyrektor.
       Roman Minierski zamierza złożyć doniesienie przeciwko członkom ówczesnej Komisji Rewizyjnej, która pod koniec lat 90. kontrolowała ZGK.
       Komisyjna powinność
       
  - Komisja na przykład nie dała mi szansy ustosunkowania się do zarzutów. Miałem już wtedy wypowiedzenie, ale przecież nadal byłem dyrektorem. Jakimś cudem część dokumentów zakładu znalazła się w Urzędzie Miejskim. Przecież gdyby faktycznie doszło do takich strat, to skarbnik gminy musiałby to zauważyć. A tymczasem udzielano absolutorium zarządowi i burmistrzowi - mówi Minierski.
       W czasie, gdy sprawa ze stratami opału wypłynęła burmistrzem był już Jacek Kaczmarek. W Komisji Rewizyjnej zasiadali - jako przewodnicząca Alina Borkowska (dziś dyrektor szkoły w Lubostroniu), oraz Izabela Borzych i Henryk Buczkowski - do dziś radni gminni.
       - Naszą powinnością było zbadać, to co było nieścisłe - mówi Alina Borkowska. - A decyzję o skierowaniu sprawy do prokuratury podjęła cała Rada Miejska. Nie czuję się winna, bo moim zadaniem było po prostu wszystko sprawdzić.
       
  Choć domniemana strata - milion złotych - miała dotknąć najbardziej gminę, ratusz w tej sprawie nawet nie jest już stroną. Postępowanie toczyło się "z urzędu". Samorządowcy jak sami przyznają nie byli informowali o terminach i wynikach rozpraw, nie mogą też wystąpić o uzasadnienie wyroku.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »