Pedagog i ludowiec

  Pedagog i ludowiec

  (aj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W niedzielę zmarł Alojzy Rybczyński - jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Barcina. Za kilka miesięcy skończyłby 90 lat.
       Alojzy Rybczyński urodził się piątego czerwca 1916 roku, w Barcinie przy ulicy Kościelnej. W 1945 roku rozpoczął pracę w barcińskiej szkole podstawowej. Później kierował szkołą w Złotowie. Zawsze ciepło wspominał lata spędzone w "najstarszej miejscowości gminy". Serdecznie wspomogą go złotowianie, bo to przecież pan Rybczyński odkrył we wsi kurhan, który dziś jest znakiem rozpoznawczym Złotowa.
       Nie ma osoby, która nie wypowiadałaby się z uznaniem o Alojzym Rybczyńskim. Mimo sędziwego wieku był aktywny i chętnie uczestniczył w życiu mieszkańców Barcina. Jeszcze w 2001 roku wydał "Wiadomości z historii i życia najstarszej miejscowości w gminie Barcin - 25 lat pracy w Złotowie".
       - Pan Alojzy to był wspaniały człowiek i pedagog. Zawsze wpajał ludziom największe wartości i wychowywał w postawie społecznej - wspomina Stanisława Ciesielska.
       Alojzy Rybczyński był również zasłużonym działaczem ruchu ludowego.
       - Przed wojną był w Stronnictwie Ludowym, później działał w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, a od 1990 roku w Polskim Stronnictwie Ludowym. W Barcinie są tylko trzy osoby, które jeszcze przed wojną były działaczami ludowymi - mówi Zdzisław Bokwa z PSL.
       Alojzy Rybczyński zostanie pochowany w najbliższy czwartek, na barcińskim cmentarzu.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »