Niebezpieczna aura

  Niebezpieczna aura

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Im niższa temperatura, tym intensywniej dogrzewany nasze mieszkania. Niestety, jak mówią strażacy, nie zawsze robimy to w bezpieczny sposób.
       - Apelujemy, bo ludzie dogrzewają się czym można, ale nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa - mówi kpt. Sławomir Ryś, rzecznik komendy PSP w Żninie. - Przypominamy więc o obowiązkowych przeglądach kominiarskich i czyszczeniu pieców. Z praktyki wiemy, że drożne przewody kominowe zapobiegają pożarom.
       
  W ostatnich dniach, kiedy temperatura spadła grubo poniżej zera, wszyscy bardzo intensywnie się dogrzewamy. Strażacy tymczasem już kilkakrotnie byli wzywani do silnego zadymienia.
       - Zadymienie występuje, kiedy instalacje są niedrożne. Mieliśmy kilka wyjazdów, ale na szczęście nie doszło do żadnej tragedii - mówi kpt. Ryś.
       Zabójczy może się jednak okazać nie tylko czad i ogień z niesprawnego pieca.
       - Bardzo niebezpieczna jest też wadliwa instalacja elektryczna. Nie może ona mieć żadnych przeróbek, bezpieczniki muszą być oryginalne, o odpowiedniej mocy. Przesilenie instalacji także grozi przegrzaniem, więc pamiętajmy, żeby nie włączać jednocześnie kilku piecyków elektrycznych - przypomina Sławomir Ryś. - Przy takich mrozach pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od łatwopalnych przedmiotów, na przykład mebli.
       
  Strażacy zwracają też uwagę na ocieplenie drzwi i okien budynków inwentarskich oraz rur wodno-kanalizacyjnych, a także usuwaniu śniegu z dachów.
       - I w ogóle jeśli nie trzeba, to najlepiej w taką pogodę nie wychodzić z domu. A jeśli już potrzebna jest pomoc, to przypominam nasz numer telefonu - 998 lub 112 - dodaje rzecznik strażaków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »