Stawki w galopie

  Stawki w galopie

  (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radni sprawili wczoraj rodzicom kilkulatków mikołajkowy "prezent". Od 1 stycznia 2006 roku znacznie wzrośnie opłata za przedszkole - z 63 na 100 złotych za pierwsze dziecko i z 38 na 80 złotych za każde następne z rodziny.
       Powyższa opłata przeznaczana jest na częściowe pokrycie kosztów eksploatacji przedszkoli prowadzonych przez gminę Żnin. Nie zmienia się natomiast stawka żywieniowa, równa we wszystkich placówkach i wynosząca 4,50 złotych za dzień.
       Swojego zaniepokojenia nie kryje Małgorzata Bromberek - dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1: - Mówimy o rozwoju wychowania przedszkolnego, a my będziemy się cofać! Bo efekt może być przeciwny - rodzice zaczną wypisywać dzieci z naszych placówek!
       
  Nie chcemy zamykać!
       
  Według pierwotnej wersji stawki miały wzrosnąć z 63 na 65 złotych oraz z 38 na 40 złotych. Taka była propozycja burmistrza Jarosława Jaworskiego.
       Inne zdanie mieli radni. Czesław Kośmicki (w imieniu komisji budżetu) zaproponował - 100 złotych za pierwsze dziecko oraz 80 zł za każde następne z rodziny. Argumentował m.in.: - Braliśmy pod uwagę zbyt duże koszty prowadzenia przedszkoli. Uznaliśmy, że nie należy ich zamykać, tylko podwyższyć czesne.
       - To drastyczna podwyżka - uznał Kazimierz Jańczak. - Proponuję mniejszą - 80 i 50 złotych. Tym sposobem pod głosowanie miały być postawione trzy propozycje: radnych Kośmickiego i Jańczaka oraz pierwotna - burmistrza.
       Wcześniej jednak Jarosław Jaworski sugerował radnym rozwagę: - Nie można tematu rozpatrywać tylko w kategoriach kosztów ponoszonych przez gminę. To również koszty wielu gospodarstw domowych. Proponując nasze stawki kierowaliśmy się wskaźnikami inflacyjnymi.
       Podobnie do tematu podszedł przewodniczący Dariusz Kaźmierczak: - Obyśmy się nie zagalopowali! Wprowadzenie znacznie wyższych stawek mogłoby spowodować spadek liczby wychowanków i większy deficyt, a nie zakładany przez radnych zysk! Przestrzegam, bo skutek może być odwrotny!
       
  W międzyczasie radny Jańczak zmienił zdanie: - Skoro pan burmistrz potwierdzi teraz, że jego stawki są wystarczające, ja wycofam swoją propozycję. I tak się stało.
       Pod głosowanie poddano więc propozycję Czesława Kośmickiego - szefa komisji budżetu. I właśnie te kwoty (a w efekcie uchwałę uwzględniającą stawki w wysokości 100 i 80 złotych) poparli radni większością głosów. Pytanie tylko - czy tak łatwo od 1 stycznia przyszłego roku pogodzą się z nimi rodzice?
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »