Integracja nie dla wszystkich

  Integracja nie dla wszystkich

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Panie uczestniczą m.in. w zajęciach kulinarnych. Na zdjęciu: Alicja Pukaczewska i Wiesława Szara.

  Panie uczestniczą m.in. w zajęciach kulinarnych. Na zdjęciu: Alicja Pukaczewska i Wiesława Szara. ©Agnieszka Nawrocka

  Zgodnie z nowymi przepisami bezrobotny zanim trafi do robót publicznych, będzie musiał przejść "reintegrację społeczną". Reintegrować mają Kluby i Centra Integracji Społecznej. Tylko, że nie wszystkie gminy takie instytucje powołały.
  Panie uczestniczą m.in. w zajęciach kulinarnych. Na zdjęciu: Alicja Pukaczewska i Wiesława Szara.

  Panie uczestniczą m.in. w zajęciach kulinarnych. Na zdjęciu: Alicja Pukaczewska i Wiesława Szara. ©Agnieszka Nawrocka

       Barcin był jedną z pierwszych polskich gmin, które powołały CIS. Od połowy lipca 15 kobiet i 10 mężczyzn spotyka się na codziennych zajęciach i przy pracy. Od nowego roku do Centrum będzie przychodzić w sumie 40 osób. Wszyscy przez pierwszy miesiąc dostają połowę zasiłku dla bezrobotnych, potem 80 procent. Na przywrócenie społeczeństwu tych kilkudziesięciu osób Centrum dostaje pieniądze z budżetu państwa oraz z Unii Europejskiej - w sumie kilkaset tysięcy złotych.
       Gotują i remontują
       
  - Zajęcia trwają od sześciu do ośmiu godzin dziennie - mówi Kazimierz Czarniak, szef CIS-u. - Panie mają na przykład zajęcia kulinarne, myślimy o krawiectwie i kosmetyce. Panowie wykonują prace remontowe i konserwatorskie.
       Kto trafia do CIS: ludzie od lat bezrobotni, byli alkoholicy, zwolnieni więźniowie. Kazimierz Czarniak mówi, że nie ma większych problemów "wychowawczych" ze swoimi podwładnymi.
       Klub Integracji Społecznej zacznie wkrótce działać w Żninie, radni podjęli już stosowną uchwałę. Za kilka miesięcy KIS ruszy w Janowcu.
       - Mamy w planach powołać klub - mówi burmistrz Janowca Maciej Sobczak. - Chcemy, by rozpoczął działalność od lutego lub marca. Na razie nie wiem, gdzie będzie jego siedziba. Może w którejś ze szkół.
       
  Trochę sceptycznie
       
  O powołaniu Klubu nie myślą na razie w gminie Gąsawa, ani w Łabiszynie. Burmistrz Łabiszyna, Jacek Kaczmarek przyznaje, że jest sceptyczny tej inicjatywie.
       - Uważam, że roboty publiczne nie spełniają swojej roli, bo pracownicy mają tylko jeden cel, żeby wypracować zasiłek. A jak zasiłek się kończy, to znów wracają do nas. Do KIS-u w pierwszej kolejności miałyby trafiać osoby uzależnione. Mieszkańcy przychodzą więc do mnie i pytają, czy już mają zacząć pić - przyznaje burmistrz Łabiszyna.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 17 »