Nowocześniej w przychodni

  Nowocześniej w przychodni

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wkrótce barcińska przychodnia wzbogaci się o sprzęt medyczny wartości blisko 400 tysięcy złotych. Zakupy są możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej, budżetu państwa i gminy.
       Barciński Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będzie mógł kupić nowoczesny aparat rentgenowski. Przychodnia wygrała pieniądze, teraz czeka na podpisanie stosownej umowy z wojewodą. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na dostawę, wartego 200 tysięcy złotych rentgena. 60 procent jego ceny będzie pochodzić właśnie ze środków unijnych, 10 procent dołoży ministerstwo gospodarki. Pozostałe 30 musi zdobyć przychodnia. SPZOZ był w tej edycji konkursu, jedyną przychodnią ubiegającą się o unijne pieniądze. A to nie koniec inwestycji.
       Lista zakupów gotowa
       
  Przychodnia już ogłosiła kolejny przetarg na zakup aparatury medycznej. Lista zakupów liczy 13 pozycji. Tym razem w zakupach ma pomóc dotacja z ministerstwa zdrowia i budżetu gminnego - w sumie ponad 190 tysięcy złotych.
       - Jedyną szansą na zakup nowego i nowoczesnego sprzętu jest pozyskanie pieniędzy z zewnątrz - przyznaje Sławomir Szeliga, szef barcińskiego ZOZ-u. - Chcemy poprawiać standard usług i coraz lepiej diagnozować pacjentów. Pieniędzy musimy szukać poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia i środkami pozyskanymi na przykład dzięki usługom dla zakładów pracy. Mamy finansową stabilność, regulujemy należności, ale to za mało na modernizacje i rozwój.
       
  Gmina pomoże
       
  Przychodnia jako jedna z ponad 300 w Polsce, nie jest zadłużona. I jako jedna z 14 w kujawsko-pomorskim dostała dotację z budżetu państwa.
       - Zgodnie zasadami, ministerialna dotacja pokrywa 75 procent ceny każdego zakupionego sprzętu - mówi Sławomir Szeliga. - Resztę pieniędzy trzeba wyłożyć ze środków własnych lub z budżetu samorządu. I właśnie Rada Miejska na ostatniej sesji zgodziła się przekazać 47 tysięcy na zakup aparatury. Dzięki temu mamy pełne finansowe zabezpieczenie inwestycji.
       
  Barcińska przychodnia ma się wzbogacić o stół operacyjno-zabiegowy, defibrylator, audiometr do poradni laryngologicznej, spirometr konieczny w diagnostyce pulmonologicznej, fotel ginekologiczny, aparat do koagulacji (również dla poradni K), aparaturę dla gabinetu okulistycznego, autoklawy i zgrzewarki do sterylizacji oraz sprzęt laboratoryjny.
       Przetarg na dostawę wymienionych rzeczy już ogłoszono. Umowy ze zwycięzcami przetargu zostaną podpisane w grudniu. Po tym nastąpi montaż sprzętu i szkolenia dla personelu. Na początku przyszłego roku pacjenci będą mieć do dyspozycji nowoczesną aparaturę.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »