Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub z wiarą na pracę

(iwo)
Od 1 stycznia 2006 roku zacznie funkcjonować w gminie Żnin tzw. KIS, czyli Klub Integracji Społecznej. To właśnie tutaj dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym narodzić ma się szansa powrotu na rynek pracy.

     KIS nie jest wymysłem miejscowego samorządu. Takie Kluby lub Centra funkcjonują już w wielu miastach w całej Polsce. CIS istnieje na przykład w Barcinie. Te jednostki powołuje się, aby pomóc ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym w uzyskaniu bezpieczeństwa socjalnego, tj. m.in. zaktywizowaniu ich zawodowo poprzez przywrócenie wiary w siebie i swoje umiejętności. KIS dotyczyć będzie w szczególności bezdomnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, chorych psychicznie, bezrobotnych (przez okres co najmniej 24 miesięcy), zwalnianych z zakładów karnych oraz uchodźców. Ale nie tylko.
     Gdy małżonkowie są bez pracy...
     
- Istniejący zapis otwiera nam furtkę pomocy również innym bezrobotnym. Bo gdy na przykład dwoje małżonków pozostaje bez pracy, również i w ich przypadku można mówić o zagrożeniu wykluczeniem, spowodowanym narastającym ubóstwem, ze wszelkimi tego konsekwencjami - _opowiada Maria Bursztyńska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie.
     Właśnie przy żnińskim MOPS-ie powstanie Klub Integracji Społecznej.
- To pozwoli na łatwiejsze jego zorganizowanie. Planujemy oddelegować jednego, może dwóch naszych pracowników do KIS-u, radcę prawnego i terapeutów mamy w Punkcie Konsultacyjnym przy ulicy Potockiego 1, będą więc pomocni również w Klubie. Pozostaje nam jedynie do obsadzenia doradca zawodowy. A jako siedziba posłuży wspomniany Punkt Konsultacyjny - obecnie nie wykorzystywany do godzin południowych - dodaje M. Bursztyńska.
     Dla kogo roboty publiczne?
     
Według planów, w zajęciach KIS-u uczestniczyć ma 30 osób na kwartał.
- W ciągu całego roku proces reintegracji społecznej i zawodowej będzie mógł więc objąć 120 osób z terenu gminy Żnin. Tutaj, oprócz szkoleń, będzie możliwość skorzystania z pomocy prawnej, psychologicznej, poradnictwa zawodowego. Będzie też dostęp do Internetu dla klientów Klubu.
     Uczestnictwo w zajęciach, a po ich odbyciu uzyskanie stosownego certyfikatu, otworzy takiej osobie szansę zatrudnienia wspierającego w ramach robót publicznych. Ich organizowanie to właśnie zadanie KIS-u, który będzie musiał w tym względzie współpracować z gminą i urzędem pracy.
     
- Jednocześnie warto zaznaczyć, że według założeń ustawowych, od stycznia 2006 roku do robót publicznych będą kierowane tylko te osoby, które przejdą przez Klub Integracji Społecznej.
     _

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska