Starówka pod wrażeniem

  Starówka pod wrażeniem

  (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  <i>- Jestem pozytywnie zaszokowany tym, co robią i uzyskują włodarze Chojnic -</i> powiedział nam wczoraj, po gościnnej wizycie w tym mieście, radny Czesław Kośmicki.
       Delegacja ze Żnina była trzynastą w tym roku, która przyjechała do Chojnic. Przed nią byli tu przedstawiciele wielu miast z północnej Polski. I podobnie jak nasi, wyjechali pełni pozytywnych wrażeń.
       - Dowiedzieliśmy się, że burmistrz i tamtejszy Urząd Miasta prowadzi bardzo skuteczne działania w celu pozyskania środków zewnętrznych na odnowę starówki i upiększanie miasta. Postanowiliśmy zatem udać się do nich z wizytą w nadziei, że uda się podpatrzeć i wykorzystać ich doświadczenia w naszych planach rewitalizacji żnińskiego centrum - opowiada Czesław Kośmicki.
       Żnin na początku drogi
       
  Podobnie jak on, pod wrażeniem byli i pozostali radni, jak choćby Stanisław Siadak. - Rzuciła się w oczy kompetencja urzędników, ich znajomość tematu. O ich sposobach działania, projektach, rozwiązaniach mógłbym słuchać o wiele dłużej, niż przewidziano to w harmonogramie. A widok starówki nie tylko zachwycił, ale i uświadomił, że w porównaniu z nimi jesteśmy na początku bardzo długiej drogi - usłyszeliśmy.
       - W Chojnicach mieszka 40 tysięcy ludzi. Władze mają do dyspozycji architekta i artystę plastyka. To przy ich pomocy powstają projekty elewacji budynków w centrum, na które później szuka się dofinansowania. Tutaj nawet stalinowską bryłę zamienili na budynek, który świetnie wkomponował się w zabytkowy charakter starówki - dodaje Cz. Kośmicki.
       Takie pieniądze!
       
  Na żnińskich radnych wielkie wrażenie zrobiły kwoty, które Chojnice otrzymały z zewnątrz. Dla przykładu w 2005 roku: 30 mln złotych na renowację starówki, 6 mln zł - na renowację bazyliki; w 2004 roku - 5 mln zł na renowację cmentarza komunalnego i budowę domu pogrzebowego, a także oddzielne pieniądze na zaadaptowanie starego szpitala na uczelnię, do której obecnie uczęszcza 3 tysiące słuchaczy.
       - Burmistrz Arseniusz Finster, urzędujący w Chojnicach siódmy rok, wskazał nam kierunki, jak i gdzie możemy szukać pieniędzy. Dużą kompetencją wykazał się ponadto tamtejszy dział integracji europejskiej. Myślę, że jeśli będzie taka możliwość, nawiążemy kontakt z jego pracownikami. Przed nami dużo pracy i niewykluczone - zmiany uchwał, na przykład dotyczących zagospodarowania przestrzennego - usłyszeliśmy od Cz. Kośmickiego.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »