Przyjaźń barcińsko-koszycka

  Przyjaźń barcińsko-koszycka

  Tekst i fot. Dariusz Nawrocki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Po zakończeniu konferencji, jej uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

  Po zakończeniu konferencji, jej uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. ©Dariusz Nawrocki

  Samorządom i instytucjom działającym w powiecie żnińskim przybywa partnerów zagranicznych. Członkowie barcińskiego "Sampo"zacieśniają więzy z przyjaciółmi ze słowackich Koszyc. <b>
  Po zakończeniu konferencji, jej uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

  Po zakończeniu konferencji, jej uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. ©Dariusz Nawrocki

       Jutro burmistrz Żnina Jarosław Jaworski podpisze umowę o partnerstwie z węgierskim miastem Albertirsa. Przyjadą również przedstawiciele pozostałych miast partnerskich: z czeskiego Veseli, słowackiego Malacky, z litewskich miast takich jak Birsztany, Jaszuny i Soleczniki oraz z Mettmann w Niemczech.
       Tymczasem barcińskie "Sampo", stowarzyszenie realizujące projekt "Wstań, unieś głowę", gościło w lubostrońskim pałacu Słowaków z Koszyc.
  Od niedawna Instytut Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Technicznego w Koszycach jest międzynarodowym partnerem barcińskiego "Sampo". Posiadanie takiego partnera było wymogiem Inicjatywy Wspólnotowej "Equal".
       Koszycki instytut, podobnie jak barcinianie, stworzył projekt mający pomóc bezrobotnym znaleźć pracę. Pieniądze na ich realizację pochodzą z Unii Europejskiej.
       Projekt słowacki jest podobny do barcińskiego. Instytut opiekuje się 30 beneficjentami, których uczy obsługi komputera, korzystania z internetu. Przekazuje umiejętności przydatne do poszukiwania pracy. Podpowiada, jak walczyć ze stresem, jak najlepiej sprzedać się przed potencjalnym pracodawcą, itp.
       Tego wszystkiego uczyć się będą również barcińscy beneficjenci. Przejdą jednak więcej praktycznych kursów. Słowacki projekt jest swego rodzaju doświadczeniem naukowym. Instytut porówna, jak później w życiu radzić będą sobie ich beneficjenci, a jak bezrobotni, którzy tej pomocy nie otrzymali.
       Dusan Vitko, przedstawiciel słowackiego partnera, zapewnił na konferencji, że czterech wyróżniających się barcińskich beneficjentów przejdzie miesięczny staż na Słowacji. Polska i słowacka strona będzie się również wymieniała doświadczeniami i wnioskami wypływającymi podczas realizacji swoich projektów.
       Najprawdopodobniej przyjaźń barcińsko-koszycka będzie również pielęgnowana przez seniorów. Otóż, obecny na konferencji szef barcińskiego klubu seniora, Stanisław Nowik, nawiązał kontakt z przedstawicielem swoich słowackich rówieśników.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »