Kamienice z pozytywnym klimatem?

  Kamienice z pozytywnym klimatem?

  (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  <i>- Deptak i budynki przy Śniadeckich powinny być wizytówką Żnina. Historia tej ulicy jest niezwykle cenna. Trzeba ten fakt maksymalnie wykorzystać-</i> twierdzi Bartosz Derech, którego kamienica, usytuowana w centrum, uchodzi za jedną z najpiękniejszych w gminie.
       Bartosz Derech, chociaż na stałe mieszka w Rokietnicy pod Poznaniem, często przebywa w Żninie. Jest właścicielem dwóch kamienic - przy Śniadeckich 19 i 23. Właśnie pod "19" trwają prace remontowe, wzbudzające zaciekawienie mieszkańców miasta i przyjezdnych. - Prace odbywają się kompleksowo. Zaangażowanych jest pięć firm, w 90 procentach ze Żnina. Wymieniliśmy okna i drzwi w sklepie odzieżowym i kiosku, instalacje, robimy też fasadę. W odleglejszych planach jest brama i uporządkowanie podwórza, a na koniec... niespodzianka. Na razie nie będę zdradzał szczegółów. Efekt końcowy będzie jednak robił wrażenie.
       
  Z kieszeni właściciela
       
  Chociaż B. Derech spotykał się wielokrotnie z burmistrzem Żnina, nigdy nie poruszał kwestii finansowych, a ściślej - partycypowania przez gminę w kosztach remontu jego kamienic. - Jestem radnym w Rokietnicy i wiem, z jakimi problemami borykają się włodarze małych gmin. Budżety nie pozwalają na wiele.
       
  Dlatego prace wykonywane przy Śniadeckich 19 w 100 procentach finansowane są przez właściciela, który komentuje: - Remontów nie planuję zatrzymać nigdy. To zabudowa z końca XIX wieku. O te kamienice trzeba dbać i podnosić ich standard. Myślę jednak, że gdyby burmistrz Żnina złożył atrakcyjną propozycję, mogłoby to się stać bodźcem dla innych właścicieli budynków w centrum.
       
  Inni mają problem...
       
  O ile jednak Derech szczerze przyznaje, że jego kamienice są dochodowe (- Ale każda złotówka, która z nich wychodzi, staram się, aby w tych kamienicach została), w przypadku właścicieli innych kamienic nie jest tak różowo. - Nierzadko problemem są mieszkania z tak zwanego kwaterunku i zaległości w opłatach.
       
  Wiceburmistrz Janusz Biegański na temat jest jak najbardziej otwarty. - Skoro wywołaliśmy uchwałę, w której mowa o rewitalizacji historycznej części Żnina, nie widzę innej możliwości niż współpraca. Zależy nam na podnoszeniu estetyki miasta i pójściu w takim kierunku jak na przykład Chojnice. Ale to wszystko musi dojrzeć. Musi być ku temu pozytywny klimat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »