Chopin z wizją

  (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Od poniedziałku, 20 czerwca, trwają prace renowacyjne przy pomniku Chopina w żnińskim parku nad jeziorem Czaple. Lada dzień odnowie poddany będzie również pomnik Walki i Męczeństwa przy ulicy Kościuszki. To inicjatywa żnińskiego ratusza.
       Zadania, w ramach praktyk, podjęli się studenci UMK w Toruniu (Aleksandra Mrozińska, Eliza Płocińska, Piotr Maćko), którzy pracują pod okiem Katarzyny Polak oraz Dobromira Dombka reprezentujących uniwersytecki Zakład Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych. Po oczyszczeniu wszystkich elementów pomnika Chopina, przed studentami najistotniejsze zadanie - odtworzenie nosa i dłoni kompozytora. Nad tą ostatnią wielokrotnie pracował już żniński artysta - Eugeniusz Izdebski. Ale wandale nie mieli litości i krótko po naprawie rękę znów utrącali... Oby ty razem nie stało się podobnie!
       - Zależy nam, aby odtworzona dłoń była jak najbliższa tej oryginalnej - zaznaczył Dobromir Dombek. Niewykluczone, że uda się to z pomocą pracowników miejscowej Biblioteki Publicznej. Wczoraj skontaktowaliśmy się z Barbarą Wojtkowiak - pracownikiem ratusza. Rozmowa od razu zaowocowała.
       - Poprosiłam panie z biblioteki, aby odszukały w archiwach zdjęć z pomnikiem Chopina - usłyszeliśmy.
       I udało się. Jest zdjęcie, mamy więc nadzieję, że znacznie ułatwi to pracę studentom.
       - Mam jeszcze moją wizję - zdradziła "Pomorskiej" Barbara Wojtkowiak. - Byłoby cudownie, gdyby po odrestaurowaniu pomnika zagrała przy nim na pianinie Beata Różańska. Wspaniały pomysł! Czy znajdzie poparcie?
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »