Grunt do zmian

  Agnieszka Nawrocka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Jutro dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przedstawi radnym swoją wizję restrukturyzacji firmy. Ostatnie tygodnie Ziemowit Kalin spędził na "przygotowywaniu gruntu pod restrukturyzację".
       Burmistrz Jacek Kaczmarek nie ukrywa, że wspólnie z radnymi zamierzają jeszcze w tej kadencji zrestrukturyzować Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Nie udało się podzielić ZGK między zewnętrzne komercyjne firmy (jedynie oczyszczanie miasta przejęło prywatne przedsiębiorstwo). Trzeba zatem zabrać się za uzdrawianie tego co jest. Początkowo władze gminy zakładały, że nikt z załogi nie straci pracy. Dziś nie ma już złudzeń, że nie obejdzie się bez zwolnień.
       Czas porządków
       Ziemowi Kalin
  od grudnia próbował zorientować się, jaka faktycznie jest kondycja "komunalki". Kilka miesięcy zabrało porządkowanie dokumentacji zakładu. Nowy dyrektor przygotowywał ZGK do zmian, między innymi stworzono i porządkowano ewidencję i bazy danych, powstał system informatyczny, ustalano wysokość należności wobec wierzycieli, a także przygotowano firmę do zmiany siedziby. W ostatnich tygodniach w "komunalce" trwała kompleksowa kontrola finansowa.
       W końcu powstała koncepcja restrukturyzacji. Jak podkreśla jej autor Ziemowit Kalin jest to "kompromis kilku rozbieżnych wariantów, wynik dyskusji i konsultacji".
       - Uwzględnia wnioski i sugestie burmistrza, uwzględnia również konieczność minimalizowanie strat społecznych - mówi dyrektor.
       Załoga odczuje...
       
  Na czym będzie polegało uzdrawianie ZGK?
       Głównym polem działania zakładu będą wodociągi i kanalizacja (najbardziej opłacalna "działka"). Do minimum zostanie ograniczona gospodarka lokalowa i ciepłownictwo. Zmiany dotkną także pracowników. Zostaną oni bowiem zatrudnieni na nowych warunkach (adekwatnych do sytuacji zakładu). Kierownictwo firmy będzie liczyć maksymalnie 5-6 osób. Pracownicy z działu eksploatacji (osoby dozorujące dworzec PKS i pogotowie komunalne), będą teraz podlegać bezpośrednio ratuszowi.
       Zmiany odczują pewnie także mieszkańcy. Ceny dostarczanych przez ZGK mediów będą bowiem ustalane na podstawie kalkulacji kosztów i przychodów. Z budżetu gminy miałaby być do zakładu przekazywana dotacja, przeznaczona na spłatę długu wobec ZUS.
       Jutro podczas sesji Rady Miejskiej dyrektor Kalin przedstawi szczegóły restrukturyzacji ZGK. Radni będą mieli okazję poznać faktyczną kondycję zakładu i podyskutować o jego przyszłości.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »