Zaproszenie do wojska

  Zaproszenie do wojska

  Dariusz Nawrocki

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Dziś rozpoczyna się wiosenny pobór do zasadniczej służby wojskowej. Czas więc pomyśleć, czy nie warto właśnie z wojskiem związać swej przyszłości. Aktualnie do obsadzenia jest kilkaset wolnych etatów.
       Płk. Janusz Kurzyna , Wojskowy Komendant Uzupełnień w Inowrocławiu, wczoraj odwiedził Żnin, gdzie trwały ostatnie przygotowania do przyjęcia 19-latków z powiatu żnińskiego.
       Dziś do Żnina zjeżdżać będą kawalerowie z gminy Łabiszyn. Staną przed Powiatową Komisją Poborową oraz Powiatową Komisją Lekarską. Pierwsza komisja będzie miała prawo odroczyć służbę wojskową ze względu na sprawowanie bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny. Druga orzekać będzie, czy poborowy zdolny jest do odbycia służby wojskowej.
       Służba w wojsku się skraca. Osoby, które pozytywnie przejdą wiosenny pobór, pójdą do wojska nie na 10, a na 9 miesięcy. Służbę rozpoczną najpóźniej jesienią.
       Mniej się miga
       
  Coraz mniej osób "miga się"przed wojskiem. Coraz więcej jest zainteresowanych pracą w mundurze wojskowym. - Margines osób, które unikają w różny sposób służby wojskowej jest coraz mniejszy. Da się zauważyć, że liczba zainteresowanych odbyciem służby wojskowej wzrasta - mówi pułkownik.
       Jest szansa, by swą zawodową przyszłość związać z wojskiem. W lipcu ubiegłego roku w Wojsku Polskim wprowadzono bowiem nowy korpus szeregowych żołnierzy zawodowych.
       Żeby zaciągnąć się do wojska, trzeba być żołnierzem rezerwy lub odbywać aktualnie zasadniczą służbę wojskową oraz mieć co najmniej wykształcenie gimnazjalne. Ustawa nie przewiduje maksymalnego wieku, który eliminowałby otrzymanie pracy w wojsku. Każdy kandydat kierowany będzie do jednostki wojskowej, która ma wakaty. Tam będzie przechodził postępowanie kwalifikacyjne, w tym sprawdzian ze sprawności fizycznej.
       - Im więcej będziemy mieli w armii szeregowych zawodowych, tym mniej będziemy potrzebowali szeregowych z poboru. Do służby zasadniczej będą powoływani tylko kandydaci na proste stanowiska, nie wymagające długiego okresu jego szkolenia.
       
  Wojskowe porozumienie
       
  Między Wojskową Komendą Uzupełnień w Inowrocławiu a Powiatowym Urzędem Pracy w Żninie zostało podpisane porozumienie w sprawie realizacji naboru do korpusu szeregowych zawodowych spośród mieszkańców powiatu żnińskiego.
       W ramach tego porozumienia pośrednicy przejdą specjalistyczne szkolenie na temat kryteriów naboru do tej zawodowej służby.
       Służba za 1600 złotych
       
  Obecnie do obsadzenia w całym kraju jest kilkaset stanowisk. Nie dotyczy to jednak jednostek wojskowych naszego regionu, lecz w Szczecinie, Międzyrzeczu, Krakowie, Bielsku-Białej. Żołnierze nie będą mogli liczyć na mieszkania, tylko na miejsce w internacie i pensję brutto w wysokości 1600 złotych. Młody pracownik może zostać kierowcą, operatorem sprzętu specjalistycznego albo strzelcem. Na początek zostanie związany umową z wojskiem na siedem lat. Później umowa ta będzie mogła zostać przedłużona.
       Pułkownik nie ukrywa, że oferta ta jest w miarę atrakcyjna dla młodych mężczyzn, którzy jeszcze nie zdecydowali się na założenie rodziny.
       - Jest to dobra oferta dla młodego człowieka, który jest ciekawy życia, nowych wyzwań, który chce poznać coś nowego i nie chce wiązać się z jednym miejscem. Dla tych, którzy uważają, że muszą pracować tu, gdzie się urodzili, służba wojskowa nie jest dobrym rozwiązaniem - mówi pułkownik.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »