Walka o specjalistę

  Walka o specjalistę

  Michał Woźniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pierwsze dni funkcjonowania Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie - spółki, która przejęła obowiązki, usługi i kontrakt Szpitala Powiatowego w Żninie upływają na weryfikacji pierwotnej wizji funkcjonowania z realnymi możliwościami. Już dziś widać, że konieczne jest zwiększenie liczby dyżurów lekarzy specjalistów - szczególnie zaś neurologów.
       Wielki niewypał?
       
  O problemie z dostępem do poradni specjalistycznych informował nas przed kilkoma dniami nasz Czytelnik z Gąsawy. - Jestem w takiej sytuacji, że moja żona potrzebuje pilnego kontaktu z psychiatrą neurologiem. Od początku roku próbuję dodzwonić się do rejestracji - bezskutecznie. Jestem starszym człowiekiem i wyprawa do Żnina jest dla mnie dość uciążliwa. Jednak się zmobilizowałem i stanąłem w kolejce do okienka. Tam dowiedziałem się, że w najbliższym czasie nie mam szansy na zapisanie żony do specjalisty, rejestratorka zaś nie odbierała telefonów, bowiem zajęta była obsługą ludzi z kolejki... Jeśli w ten sposób ma działać Pałuckie Centrum Zdrowia - to dla mnie już na samym początku jest wielkim niewypałem!
       Data przy rejestracji
       
  Przedstawiona przez nas powyżej sprawa znana jest prezesowi PCZ - Aleksandrowi Kmiećkowiakowi . - Myślę, że sprawa nie wygląda tak dramatycznie, jak to przedstawił Czytelnik z Gąsawy - zresztą dodam, że jest to postać w naszym szpitalu bardzo dobrze znana.
  Sprawę dostępu do specjalistów rozwiązaliśmy w ten sposób, że rejestratorka sporządza listę i na bieżąco informuje zainteresowaną osobę o terminie wizyty u lekarza. Zgadzam się natomiast z uwagą o utrudnionym dostępie do neurologa. Lekarze tej specjalności przyjmują dziś przez dwa dni w tygodniu - taki limit przyznał bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia.
       Cały czas jednak prowadzę rozmowy, by dostępność do neurologów była większa, sądzę, że uda się wprowadzić dyżury przez trzy dni w tygodniu. Znacznie natomiast poprawiła się dostępność do pomocy psychiatrycznej. Do końca ubiegłego roku psychiatra przyjmował pacjentów raz w tygodniu, teraz dyżuruje przez trzy dni... Z dostępem do specjalistów innych dziedzin - laryngologów czy ortopedów w ogóle nie ma dziś problemu.

       Pod kontrolą
       
  Zdaniem prezesa Kmiećkowiaka sytuacja przedstawiona przez naszego Czytelnika nie musiała do końca odpowiadać prawdzie również z tego względu, że w nagłych przypadkach pacjenci przyjmowani są poza kolejnością, bez konieczności oczekiwania na wskazany podczas rejestracji termin... - W każdym razie lista pacjentów rejestrujących się do poradni specjalistycznych jest pod stałą kontrolą - moją, sprawdza ją również naczelna pielęgniarka oraz lekarz niezabiegowy... W ten sposób staramy się odsunąć możliwość podejrzeń o nieuczciwość...
       Aleksander Kmiećkowiak organizując Pałuckie Centrum Zdrowia zakładał też stworzenie swoistej "Listy oczekujących" na zabiegi planowe, nie wymagające natychmiastowej interwencji. - Taka lista powoli powstaje i już pod koniec miesiąca "Pomorska" będzie mogła podać jaki jest czas oczekiwania na poszczególne zabiegi. Oczywiście lista będzie nieustannie aktualizowana, o czym też nie omieszkamy informować.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 17 »