Kwartalnik bezrobotnego

  Kwartalnik bezrobotnego

  (mich)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zgodnie z zapowiedzią - Powiatowy Urząd Pracy w Żninie rozpoczął wydawanie informatora. Właśnie ukazał się pierwszy numer pisma, który w zamierzeniu jego twórców będzie ukazywał się raz na trzy miesiące.
       - Opracowanie to powstało z myślą o rozszerzeniu naszej polityki informacyjnej w taki sposób, aby możliwe było relacjonowanie aktualnych działań Powiatowego Urzędu Pracy - mówi Barbara Bogucka , kierowniczka żnińskiej instytucji.
       - To oczywiście nie jedyny cel. Chcemy też w ten sposób problematyką bezrobocia zainteresować znacznie szersze grono osób.
       
  O konieczności powstania takiego informatora mówiło się na forum Rady Powiatu już od dłuższego czasu. Wreszcie doczekaliśmy się. Pierwotnie miał mieć on formę wydawanego w formie ksero biuletynu, ostatecznie jednak ma on kształt książeczki o formacie A-4.
       Od statystyki, po fundusze
       
  W pierwszym numerze znajdziemy krótką analizę lokalnego rynku pracy w 2004 roku, sporą część zajmuje też rozdział poświęcony statystyce rynku pracy. Z przedstawionego tu opracowania wynika, że bezrobocie - mimo iż wciąż bardzo wysokie - regularnie jednak się pomniejsza. W końcu listopada 2004 spadło do 8.833 czyli od stycznia pomniejszyło się o niemal 700 osób. Oceniając to poprzez pryzmat stopy bezrobocia oznacza to, że nastąpił jej spadek z 34,8 procent (kulminacja nastąpiła w lutym) do 32,6 procenta.
       - Powszechnie wiadomo, że wiele rejonów w kraju jest uznanych zza dotknięte tak zwanym bezrobociem strukturalnym. Tak jest między innymi w przypadku naszego powiatu, dlatego też w naszym biuletynie będziemy przedstawiać wszelkie zagadnienia związane z tą tematyką. Wyjaśnimy na czym to zjawisko polega w praktyce, jakie są najistotniejsze grupy strukturalne lokalnego bezrobocia, w jaki też sposób służby publiczne mogą temu zjawisku przeciwdziałać...
       Czytelnicy kwartalnika mogą również zapoznać się z problematyką funduszów pracy - w jaki sposób wykorzystywane są one na terenie powiatu żnińskiego, Znalazła się też informacja o beznakładowych działaniach Powiatowego Urzędu Pracy.
       Niezbędnik gastarbeitera
       
  Informator będzie też przydatną lekturą dla osób planujących wyjazd do pracy za granicą. Dość szczegółowo jest tu omówiony system "Eures"- ułatwiający bezrobotnym znalezienie odpowiedniego do swych kwalifikacji zajęcia w krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale również informujący o zarobkach i kosztach życia w poszczególnych krajach Unii. Z pewnością ów cykl - ze względu na dużą ilość praktycznych porad - stanie się w przyszłości prawdziwym niezbędnikiem gastarbeitera. W aktualnym numerze omówione są wszelkie zagadnienia dotyczące pracy i życia na terenie tak popularnej wśród Polaków Wielkiej Brytanii. W kolejnym wydaniu będzie można poznać wszelkie aspekty pracy i życia w Irlandii.
       Skąd go wziąć?
       
  Informator można otrzymać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żninie, ul. Składowa 4. Z pewnością trafi też do wszystkich miejsc, w których bezrobotni podpisują dokumenty o gotowości do podjęcia pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  1 3 4 5 ... 16 »