Grosze z Europy

  Dariusz Nawrocki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co trzecia janowiecka złotówka ma być 2005 roku wydatkowana na inwestycje. Problem w tym, czy będzie co wydawać. Wszystko zależy od dotacji z Unii Europejskiej, na które Janowiec bardzo liczy.
       Realizacja większości inwestycji, które janowieccy radni zaplanowali w budżecie na 2005 rok, uzależniona jest od dotacji z zewnątrz. Przy wsparciu ze środków unijnych radni chcą wybudować wodociąg w Kołdrąbiu, zmodernizować stadion, wybudować boisko w Laskowie, urządzić ścieżkę rowerową, zmodernizować świetlicę wiejską w Kołdrąbiu. Chcą również ubiegać się o pieniądze na modernizację ulic i dróg. Ulica Łąkowa i Janickiego będzie modernizowana na pewno, gdyż na budowę tych dróg gmina otrzyma wsparcie z Unii.
       Niepewna jest
       
  sytuacja ulicy Orzeszkowej, Słowackiego, Związku Walki Młodych, Krasickiego i Sawickiej. O środki na ich budowę ratusz będzie pisał projekty. Od pomocy z Unii uzależniona jest również największa gminna inwestycja zaplanowana na 2005 rok - rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków we Flantrowie. Na tę prawie 6-milionową inwestycję zaplanowaną na dwa lata gmina chce uzyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 4-milionowe wsparcie. Do tego ponad milion złotych chce pożyczyć. - Mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować - mówi burmistrz Maciej Sobczak. - Jeśli tych pieniędzy nie otrzymamy, to wykonanie budżetu będzie stało pod dużym znakiem zapytania. Nie pomogą pożyczki i obligacje. Na inwestycje gmina zaplanowała ponad 6 milionów. Z tego tylko 700 tys. złotych to pieniądze własne.
       W budżecie zaplanowano jednak inwestycje, które realizowane będą ze środków własnych bądź przy pomocy pożyczek. Ponad 200 tys. złotych gmina wyda z własnych pieniędzy na budowę kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków na trasie Flantrowo - Janowiec Wlkp. W zeszłym roku projekt na dofinansowanie tej inwestycji z Unii Europejskiej nie otrzymał wsparcia.
       W tym roku postanowiono zaciągnąć ponad milionowy dług z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Gmina wyda też około 20 tys. złotych na wymianę sieci wodociągowej na ulicy Staszica i Spółdzielczej. W tym roku ani jedna złotówka nie zostanie wydana na inwestycje w szkołach.
       Burmistrz nie ukrywa, ze ten budżet będzie mu się bardzo ciężko realizowało. - Coraz trudniej jest go konstruować. Wzrastają zadania zlecane nam przez państwo. Za zadaniami jednak nie idą pieniądze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 17 »