Posłowie nie oddłużą?

  Posłowie nie oddłużą?

  Michał Woźniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W sejmie trwają prace nad ustawą o pomocy publicznej oraz restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Wszystko wskazuje na to, że nowa ustawa - o ile w ogóle doczeka się uchwalenia - nie wpłynie na zmniejszenie wysokość szpitalnych długów. <i>- To kolejne potwierdzenie trafności naszej decyzji o przekształceniach w żnińskim szpitalu</i> - mówi starosta Zbigniew Jaszczuk.
       Pracę sejmowej Komisji Zdrowia szczegółowo śledzą przedstawiciele Związku Powiatów Polskich. - Nie ma co ukrywać, że w ustawie upatrujemy choćby odrobinę szansy na ratowanie zadłużonych placówek zdrowia - twierdzi Rudolf Borusiewicz, sekretarz ZPP. - Ale to, co dzieje się w parlamencie można najdelikatniej określić jako kontrowersyjne. Obrady komisji zdrowia nie dochodziły w wyznaczonych terminach do skutku, bowiem nie udawało się zgromadzić wystarczającego kworum, kiedy wreszcie udało się, po "polowaniu"zebrać wystarczającą liczbę parlamentarzystów, ci odrzucili większość zaproponowanych przez tak zwanych partnerów społecznych poprawek.
  Oznacza to, że organy założycielskie szpitali (w przypadku Żnina - powiat) pozbawiono faktycznie możliwości skorzystania z ustawy. Jako Związek Powiatów Polskich będziemy walczyć o "ludzki wymiar tej ustawy".
       
  Oddłużenia nie będzie?
       
  Samorządowcy od nowej ustawy najbardziej oczekiwali instrumentu pozwalającego na oddłużenie szpitali. - Nadzieje nie były bezpodstawne, bowiem takie zapowiedzi wychodziły od ministra zdrowia - dodaje Z. Jaszczuk. - Miały być preferencyjne kredyty przyznawane publicznym placówkom - zarówno tym funkcjonującym, jak i tym - tak jak Żnin - w likwidacji oraz inne formy oddłużenia. Tymczasem wszystko skończyło się na obietnicach, żadnych pieniędzy nie będzie...
       - Dlatego też cieszę się, że nie czekaliśmy na wypełnienie wątpliwych obietnic, tylko samodzielnie postanowiliśmy działać i zrestrukturyzować żnińską placówkę. Gdyby funkcjonowała ona na dotychczasowych zasadach - nie byłoby już czego ratować...

       Teraz zakupy
       
  Jak powszechnie wiadomo - szpital w formie spółki prawa handlowego zacznie funkcjonować od 1 stycznia przyszłego roku. Już od początku swej działalności będzie dysponować nowym sprzętem, który umożliwi skuteczne diagnozowanie i leczenie pacjentów.
       - Rozstrzygnięto już większość przetargów na zakup sprzętu - dodaje starosta Jaszczuk. - Ostatnią pozycją jest zakup gastrofiberoskopu wraz z myjką i kolonoskopu. Na ten sprzęt trzeba będzie rozpisać jeszcze jeden przetarg.
       
  Do tej pory zamówiono już urządzenia medyczne na kwotę ok. 1,3 mln złotych. Są to: sprzęt nadzoru położniczego, łóżko porodowe, wanna do porodów w wodzie, wideokoloskop z kolumną i monitorem, sprzęt na blok operacyjny, narzędzia laparoskopowe, sprzęt do intensywnego nadzoru medycznego, aparat EKG, Ultrasonograf oraz sprzęt RTG oraz rejestrator rozmów.
       Pieniądze na zakup pochodzić będą z kredytu, który powiatowi udzieli Bank Ochrony Środowiska z Bydgoszczy (zwycięzca przetargu, jeden z trzech oferentów). - Kredyt jest udzielony na okres 6 lat, z roczną karencją spłaty. Zostanie on uruchomiony już na początku przyszłego roku i będzie spłacony do roku 2010.
       
  Obsługa finansowa kredytu to kwota ok. 700 tysięcy (całości, wraz z prowizją banku i pozostałymi opłatami). Podobną kwotę powiat żniński wydał w tym roku na szpital - m.in. wykup świadczeń zdrowotnych, wyposażenie w sprzęt i oddział ratunkowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »