Utnijmy spekulacje...

  Utnijmy spekulacje...

  Michał Woźniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <i>...na temat rzeźby Klemensa Janickiego w</i> Januszkowie - twierdzi Barbara Wojtkowiak ze żnińskiego Urzędu Miasta. Drewniana podobizna poety faktycznie w tym miejscu stała, zniszczyła ją jednak wichura.... <i>
       - W 1988 roku, z okazji obchodów 725-lecia miasta Żnina, staraniem ówczesnych władz uczczono pamięć Klemensa Janickiego, pierwszego Polaka, który nobilitował polską literaturę w skali europejskiej - dodaje Barbara Wojtkowiak. - Dla Żnina to postać bardzo ważna. Przypomnijmy, że w 1540 roku Marek Antoni Contareno w imieniu cesarza Karola V uwieńczył poetę laurowym wieńcem poetyckim, przyznawanym dorocznie najwybitniejszemu poecie europejskiemu. Jak pisał Janusz Księski w artykule "Po Europejski Wawrzyn"(Poznaj Swój Kraj - Pałuki, nr 5 z 1989 roku - dop. mich) "Można to wyróżnienie potraktować, jako współczesny odpowiednik nagrody Nobla". Dodajmy, że Janicius (uszlachetniony przydomek łaciński) miał wówczas 24 lata.
       
  Wichura zwaliła...
       
  Rzeźbę "tego, który o rodzinnej wsi nie zapomniał"wykonał w 1988 roku żniński artysta rzeźbiarz - Mariusz Niewolski . Na przestrzeni lat rzeźba była konserwowana, jednak upływ czasu sprawił, że w bieżącym roku, na wskutek wichury uległa poważnemu uszkodzeniu. - Obecnie władze Żnina zleciły panu Mariuszowi Niewolskiemu ponowne wykonanie rzeźby poety. Niespodziewane niedomagania zdrowotne artysty rzeźbiarza przedłużają nieco pracę nad wizerunkiem twórcy z Januszkowa. Żniński rzeźbiarz zapewnia jednak, że jeszcze w grudniu zostanie ona skończona, montaż zaś nastąpi po zimie, już w przyszłym roku. Póki co wystarczyć musi zaprojektowany przez Pawła Trieblera istniejący obelisk poświęcony Klemensowi Janickiemu oraz ustawiona i zaprojektowana przez byłego sołtysa Januszkowa - Wacława Żychlińskiego piękna tablica ze wspaniałym opisem poety.
       
  Wykorzystać sławę!
       
  Mimo iż o Klemensie Janickim wiedzą niemal wszyscy uczniowie szkół średnich w Polsce, miejsce jego pochodzenia dla wielu jest zagadką. Z pewnością niewielu utożsamia je ze Żninem i Pałukami. - A może to być kolejny magnes przyciągający na Pałuki turystów. Zresztą już teraz coraz częściej zaglądają tu grupy szkolne. Może więc warto zadbać o rozwój infrastruktury turystycznej w tym miejscu? - zastanawia się B. Wojtkowiak. - Sam obelisk i miejsce w którym stała rzeźba otoczone jest sympatycznym parkiem, są ławeczki, gdzie można przysiąść i choćby zaznajomić się z twórczością januszkowskiego poety. Można jednak pomyśleć o czymś innym. Czy gdyby w pobliżu ktoś stworzył kawiarenkę - czy choćby w sezonie letnim nie miałaby ona powodzenia? Inni już na mniej znanych postaciach i w mniej atrakcyjnych regionach potrafili zarobić spore pieniądze.
       
  Klemens Janicki to rzeczywiście duży magnes, szczególnie dla miłośników historii literatury. Trzeba to tylko odpowiednio wykorzystać i stworzyć odpowiednią otoczkę wokół jego osoby. Poeta już raz rozsławił Januszkowo, czy teraz da zarobić jego mieszkańcom?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  1 3 4 5 ... 16 »