Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie. Na Kujawach odkryto ostrze sprzed 5,5 tys. lat!

Aleksander Pudło, [email protected]
Każda próbka, najczęściej element glinianego naczynia, jest starannie oczyszczana i opisywana. Takich ostrzy na Kujawach w epoce kamienia jeszcze nie wykonywano, a jednak znalazł się w jednym z tutajszych grobowców.
Każda próbka, najczęściej element glinianego naczynia, jest starannie oczyszczana i opisywana. Takich ostrzy na Kujawach w epoce kamienia jeszcze nie wykonywano, a jednak znalazł się w jednym z tutajszych grobowców. Aleksandra Pudło
Na Kujawach odkryto ostrze sprzed 5,5 tys. lat! Jest to o tyle niezwykłe, że ówcześni mieszkańcy Kujaw nie znali jeszcze metod obróbki metali.

To tylko potwierdzenie tezy, o czym wiedzą wszyscy na całym świecie, że polska archeologia ma się świetnie.

O kujawskich grobowcach megalitycznych mieliśmy przyjemność niejednokrotnie informować, ostatnio na początku wakacji. Przypomnijmy, że w Gaju (gmina Izbica Kujawska) prowadzone są badania archeologiczne mogiły z młodszej epoki kamienia. Chociaż tegoroczny sezon wykopalisk właśnie się kończy, archeolodzy od samego początku nie narzekają na brak zajęć. Kilkanaście dni temu dokopali się do miejsca pochówku osoby, dla której powstała ta niecodzienna budowla. Podczas szczegółowych oględzin natrafiono na niezwykłe odkrycie. Znaleziono miedziany sztylet z czasów, kiedy obróbkę metali w Europie znali tylko nieliczni.
- Po raz pierwszy spotykamy tego typu przedmiot w grobowcu kujawskim - mówi Piotr Papiernik kierownik wykopalisk z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, które wraz z Fundacją Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewkiego prowadzi prace w Gaju. - Zabytek pochodzi z miejsca pochówku i był jedynym wyposażeniem zmarłego. Znalezisko bardzo nas cieszy, bo wiemy, że ta część mogiły była w XIX wieku naruszona przez archeologa amatora, który w swoich wykopaliskach doszedł do komory, gdzie znajduje się szkielet, i w znacznej mierze go uszkodził, czego w ogóle nie zauważył - dodaje Piotr Papiernik.

Zobacz: Grobowiec skrywał kości dziecka. Co jeszcze odkryli archeolodzy pod Izbicą Kujawską? [zdjęcia]

Warto podkreślić, że cywilizacja, która wzniosła okazały megalit, posługiwała się jedynie kamiennymi narzędziami. Nie potrafiła wytapiać metali, w tym miedzi, i nie znała metod ich obróbki.

Archeolodzy przypuszczają, że sztylet przywędrował tutaj albo z Siedmiogrodu, czyli pogranicza Rumunii i Węgier, albo z Alp. - Wówczas tylko tam wytwarzano takie przedmioty - zaznacza Piotr Papiernik. - Dowodzi to tezy, że badana przez nas kultura miała kontakty z wieloma ludami. Zresztą, na terenie niżu środkowoeuropejskiego, dokładniej w Niemczech, do tej pory odkryto tylko jeden tego typu przedmiot. Nasz jest drugi - chwali się Piotr Papiernik.

Co ciekawe, sztylety wykonane z miedzi były pierwowzorami dla krzemiennych. - Kopię takiego noża odkryto w 1950 roku w sąsiadującym z naszym grobowcu numer jeden w Gaju - wyjaśnia kierownik wykopalisk i dodaje, że miedziane znalezisko nie jest jedyną archeologiczną sensacją. - Do tej pory odkrywaliśmy pochówki, które zorientowane były w kierunku wschód-zachód - zauważa. - Tutaj pierwszy raz spotykamy się z sytuacją, że ciało dostojnika zorientowane jest w linii północ -południe.

Nadrzędnym celem badań od samego początku jest poznanie, jak powstała ta niezwykła megalityczna budowla.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska