Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Halfway" Patryka Karbowskiego

Erka
Autoportret Patryka Karbowskiego.
Autoportret Patryka Karbowskiego. Patryk Karbowski
Patryk Karbowski to włocławianin, absolwent LMK. Ukończył fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej. Jest też absolwentem, a obecnie wykładowcą warszawskiej Akademii Fotografii.

Patryk Karbowski to włocławianin, absolwent LMK. Ukończył fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej. Jest też absolwentem, a obecnie wykładowcą warszawskiej Akademii Fotografii. Wydał już książkę, w której fotografie odgrywały kluczową rolę - w "Nowych Polakach" pokazywał młodych ludzi. W najnowszej - "Halfway" bohaterem (obiektem zainteresowania fotografa i obserwatora rzeczywistości) jest polskie miasto średniej wielkości.

- Pracowałem we Włocławku, w miejscu, które dobrze znam, ale dbałem o to, by obrazy były uniwersalne - mówi Patryk Karbowski. - Takie obrazki mogłyby powstać gdziekolwiek w Polsce, zresztą nazwa miasta nie pada w publikacji. Jest to subiektywnie opowiedziana historia o przemianach, a nie portret miasta. Co więcej, niektórzy zagraniczni odbiorcy twierdzą, że widzą tam też swoje miasta rodzinne, co znaczy, że książka mówi też po prostu o dynamice lokalnej społeczności jako takiej, nie tylko w Polsce.

"Halfway" jest projektem o zjawisku średniego polskiego miasta. Przemiany społeczne, gospodarcze, kulturowe przebiegają w bardzo ciekawy sposób, zjawiska globalizacyjne są przefiltrowane przez lokalną mentalność i historię - mówi Patryk Karbowski. - Jest to bardzo widoczne w społecznych rytuałach, wydarzeniach ale i w wyglądzie samego miasta.

Siła tej publikacji

Michał Dąbrowski tak napisał o nim w portalu Culture.pl: "Karbowski pokazuje pomniki aspiracji lokalnych władz miejskich. (...) Siła tej publikacji zawiera się w prostym wskazywaniu rzeczy, które w ciągu kilku ostatnich lat straciły cechy nowości i niezwykłości. Dzieci bawią się na przyjaznych placach zabaw, ekrany dźwiękoszczelne izolują nas od hałasu, kościół z drewnianego baraku przenosi się do bliżej nieokreślonej bryły, a kolejne bloki wraz z ociepleniem zyskują nowe kolory. Dzięki zaawansowanym technologiom i funduszom z Unii Europejskiej zmienia się wygląd miast, co z kolei wpływa na zachowania ich mieszkańców."

Książka ukazała się staraniem Instytutu Kultury Wizualnej. Autor oprócz działalności fotograficznej zajmuje się edukacją artystyczną. Nie mieszka we Włocławku, ale regularnie współpracuje z Centrum Kultury "Browar B."

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska