Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat włocławski. Jakie linie MPK będą jeszcze zawieszone?

Małgorzata Goździalska
Autobusy MPK linii nr 11 będą jeździć tylko do marca
Autobusy MPK linii nr 11 będą jeździć tylko do marca Wojciech ALabrudziński
Miasto i gmina Brześć Kujawski rezygnuje z linii podmiejskiej. Czy w ślad za nią pójdą kolejne samorządy? Fabianki się zastanawiają, co robić.

Linie podmiejskie są nadal obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku, ale na innych zasadach niż rok temu. Od października ub. roku samorządy zlecają prezydentowi Włocławka organizację transportu na swoim terenie i ponoszą koszty związane z utrzymaniem linii.

W przypadku miasta i gminy Brześć Kujawski koszty te przerosły możliwości samorządu. Stąd decyzja o zerwaniu umowy. Od 1 marca "jedenastka" nie będzie więc kursowała na trasie Włocławek - Wieniec - Brześć Kujawski. Czytaj o tym tutaj w artykule Autobusem MPK linii nr 11 nie pojedziesz!

Czy w ślad za samorządem Brześcia Kujawskiego pójdą inne gminy? Na razie takich decyzji nie ma, ale w niektórych samorządach włodarze głowią się, co zrobić.

Gmina Fabianki obsługiwana jest przez dwie linie autobusowe - "szóstkę" jeżdżącą z Włocławka do Nasiegniewa oraz "siódemkę", która kursuje z Włocławka przez Chełmicę Cukrownię do Świątkowizny. - Na razie analizujemy kursy na poszczególnych liniach - przyznaje wójt Jan Krzyżanowski.

Wójt gminy Fabianki zdradza też, iż prowadzi negocjacje z włocławskim ratuszem na temat niektórych kosztów. - Decyzje w sprawie dalszego utrzymania linii mogą zapaść na przełomie stycznia i lutego - dodaje.

- Nie chcielibyśmy rezygnować z linii podmiejskich, ale koszty ich utrzymania są wyższe niż planowaliśmy - twierdzi Dorota Białkowska, sekretarz Urzędu Gminy w Fabiankach.
Urząd Gminy w Fabiankach zapisał w budżecie po 15 tysięcy złotych miesięcznie na dopłatę do "szóstki" i "siódemki". Tymczasem linie te kosztują samorząd ok. 30 tys. złotych miesięcznie.

Co władze Włocławka zamierzają zrobić po zawieszeniu kursowania linii MPK nr 11? - szczegóły w artykule Zamiast autobusów MPK linii nr 11 do Wieńca Zdroju kursować będzie "dwunastka"

- Rozważamy skrócenie trasy oraz redukcję najmniej rentownych kursów - przyznaje Dorota Białkowska.
- Mamy świadomość, że to nie spotka się z przychylnością mieszkańców, ale szukamy złotego środka.
Na pewno z autobusów na liniach podmiejskich, obsługiwanych przez MPK nie ma zamiaru rezygnować gmina Włocławek. A usługi komunikacyjne na rzecz mieszkańców tej gminy świadczone są przez miejskiego przewoźnika na trzech liniach podmiejskich - Włocławek - Kruszyn/ Świętosław, Włocławek - Nowa Wieś i Włocławek - Modzerowo.

Wiadomości z Włocławka

Na razie jednak Urząd Gminy we Włocławku płaci zaliczki. Pełne rozliczenie kosztów ma nastąpić po kwartale. Jak twierdzą władze gminy, pierwsze faktury były do przyjęcia. - Będziemy przyglądać się, czy rachunki nie wzrosną, bo paliwo drożeje - zapowiada wójt Ewa Braszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska