Miejski strażnik na tropie tlenku

  Miejski strażnik na tropie tlenku

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gdy rozpoczął się sezon grzewczy, obłoki dymu zaczęły unosić się nad Włocławkiem. Czytelnicy twierdzą, że gorzej się oddycha. Sytuacja nie zmieni się, jeśli z kamienic w centrum nie znikną piece.

  W sezonie grzewczym w powietrzu notuje się podwyższone normy tlenków węgla, siarki, dwutlenku węgla, azotu. To efekt tego, że do ogrzewania używamy nie tylko ekologicznych paliw, a często do pieca wkładamy to, co się spali, nie bacząc na to,


  co wyleci z komina


  - Mieszkam na osiedlu Południe w sąsiedztwie domków jednorodzinnych - mówi Czytelnik. - Wieczorem, gdy właściciele rozpalają piece, odór jest nie do wytrzymania. Czym ci ludzie palą, bo na pewno nie węglem?


  Anna Ciesielska, kierownik włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdza, że także odbiera telefony od mieszkańców którzy skarżą się, że w sąsiedztwie ktoś pali stare opony lub tworzywa, emitujące dużą ilość zanieczyszczeń i zatruwające powietrze. Czy WIOŚ może zajrzeć w takiej sytuacji do pieca sąsiada? Niestety, nie. - Decyzje dyscyplinujące leżą w kompetencji prezydenta miasta, który może skorzystać ze Straży Miejskiej - twierdzi Anna Ciesielska.


  Zanieczyszczenia "produkują"


  jednak nie tylko właściciele domków jednorodzinnych. Praktycznie bowiem całe włocławskie śródmieście, zabudowane kamienicami, korzysta albo z lokalnych kotłowni, albo z pieców. Na szczęście Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku planuje wybudowanie sieci, dzięki której przynajmniej na Starym Mieście zlikwidowane zostaną piece i kominy.


  Rozpoczęcie inwestycji


  zaplanowano na przyszły rok. Nowa magistrala cieplna będzie prowadzona ulicą Łęgską na Stary Rynek, następnie przejdzie ulicą Gdańską przez park im. Henryka Sienkiewicza na Szpitalną i Wyszyńskiego. Jej koszt całkowity to prawie 7 milionów złotych. MPEC stara się jednak o pieniądze z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wniosek aplikacyjny został już złożony.


  W grudniu br. będzie wiadomo, czy przedsięwzięcie to otrzyma dofinansowanie. Wtedy, być może, odetchniemy.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem