Mają wielki apetyt na władzę

  Mają wielki apetyt na władzę

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Większość wójtów i burmistrzów w powiecie lipnowskim ubiega się o reelekcję. Wyjątkiem jest wójt Chrostkowa, Zbigniew Świderski oraz Marian Strychalski z gminy Wielgie.

  Wójt Chrostkowa Zbigniew Świderski został przyłapany na jeździe po pijanemu i skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W tych wyborach nie może kandydować, bo nie pozwala mu na to zmieniona niedawno ordynacja wyborcza. Nie jest jednak wykluczone, że władza w gminie Chrostkowo przejdzie z ojca na syna, bo


  kandydatem jest syn


  Zbigniewa Świderskiego - Karol, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Budujemy dalej naszą przyszłość". Ochotę na miejsce po Zbigniewie Świderskim ma także pracownica Urzędu Gminy, Elżbieta Mazanowska, reprezentująca Komitet Wyborczy Wy- borców "Gmina to My", a ponadto lipnowianin Krzysztof Pniewski z KKW "Wierni mieszkańcom gminy" oraz Zbigniew Zgórzyński ze Starego Kobrzyńca, zgłoszony przez KW PSL.


  W gminie Wielgie do walki o fotel po wójcie Marianie Strychalskim, który nie ubiega się o reelekcję stanęło czterech kandydatów: Paweł Czekalski (KKW "Mała ojczyzna Pawła Czekalskiego), Tadeusz Wie-wiórski (Lewica i Demokraci), Jadwiga Daroszewska z KW PSL oraz Przemysław Gęsicki, reprezentujący Przymierze Samorządowe "Zgoda".


  W Skępem po najwyższy urząd w mieście chce sięgnąć zarówno obecny burmistrz Andrzej Gatyński, jak i jego zastępczyni Romana Tężycka. Burmistrz Ga-tyński tak komentuje tę sytuację: - Każdy ma prawo. To demokracja. Przyznaje jednak, że


  decyzja zastępczyni go zaskoczyła


  - Na pewno się nie umówiliśmy, jak podejrzewają niektórzy - dodaje. Poza tą dwójką apetyt na władzę w Skępem ma także Stanisław Wawrowski z KW Samoobrona, Anna Smużewska z KWW "Razem do samorządu Skępego" i Janusz Kozłowski z KWW "Arka".


  Czesław Bender, burmistrz Dobrzynia nad Wisłą, startuje w wyborach, ale nie jest już kandydatem PSL-u. Jego kandydaturę zgłosił KKW "Nasze miasto, nasza gmina". Komitet Wyborczy PSL postawił natomiast na swego prezesa, Ryszarda Dobieszewskiego. Poza tym o fotel burmistrza Dobrzynia ubiegają się: Jan Obernikiewicz z KKW Przymierze Samorządowe "Zgoda", Stanisław Golasiński z Komitetu Wyborczego Dobrzyńska Wspólnota Samorządowa i Jerzy Wysocki, zgłoszony przez KKW "Wspólne miasto i gmina".


  Wójt Lipna Wiesław Ośmia-łowski w tych wyborach zmierzy się nie tylko z Piotrem Sko-niecznym z KW Samoobrona, ale i przewodniczącą Rady Gminy Marią Zielińską z KWW Przymierze Samorządowe "Zgoda". Wójt Kikoła Jacek Zająkała ma trzech kontrkandydatów: Krzy-sztofa Baranowskiego z KWW "Wspólnota gminna", Marka Baranowskiego z KKW Przymierze Samorządowe "Zgoda" i Krzysztofa Woźniaka z KKW "Postęp i nowoczesność". Z kolei w Bobrownikach


  o fotelu wójta marzą


  obecna wójt Anna Charzewska z KWW "Wisła" oraz Piotr Gutowski (KKW Przymierze Samorządowe "Zgoda"), Tadeusz Grzegorzewski (KKW Gminne Forum Wyborcze) oraz Paweł Rutkowski (KKW Odnowa gminy Bobrowniki).


  W najlepszej sytuacji jest wójt gminy Tłuchowo - Krzysztof Dąbkowski, który - jak na razie - nie ma żadnego kontrkandydata.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem