Czy kochamy Polę?

  RENATA KUDEŁ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  ... bo Amerykanie - bardzo! We wrześniu w Nowym Jorku odbędzie się przegląd filmów Poli Negri. W październiku przegląd na mniejszą skalę ma być zorganizowany w rodzinnym mieście aktorki.

  - Żaden Polak nie doszedł tak wysoko w Hollywood - mówi Mariusz Kotowski, autor dokumentu, poświęconego Apolonii Chałupiec, której sceniczny pseudonim zna cały świat. Opowieść o życiu Poli Negri będzie jedną z atrakcji przeglądu, poświęconego jej dorobkowi filmowemu.


  W prestiżowym Museum of Modern Art


  W dniach 18-24 września wielbiciele nie tylko niemego kina obejrzą m.in. "Carmen" Ernsta Lubitscha czy "Hotel Imperial" Mauritza Stillera.


  W Lipnie, rodzinnym mieście aktorki, mającej swoją gwiazdę na hollywoodzkim "chodniku sławy" ("walk of fame"), także będzie można obejrzeć Polę Negri na ekranie.

  Impreza absolutnie nie pretenduje do podobnej w Ameryce, choć zbieżność dat jest aż zastanawiająca. Cóż, nie ten rozmach, nie te możliwości. No i fakt, że Amerykanie głośno deklarują, jak twierdzi Kotowski, miłość do Poli Negri, a u nas jakoś o


  uczuciach ciszej...


  - Postaramy się jednak pokazać przynajmniej trzy filmy z udziałem tej aktorki - mówi Dorota Łańcucka z Lipna. Wraz z córką Anną stworzyła projekt pt. "W starym kinie. Przegląd filmów Poli Negri i Jana Kiepury. Lipno 2006".


  Dlaczego Kiepura? - Bo takie interesujące zestawienie dwóch wielkich, światowych karier zaproponował nam pan Bogusław Kaczyński podczas pobytu w Lipnie, w październiku ubiegłego roku - mówi Dorota Łańcucka. Wówczas to w Miejskim Centrum Kultury otwarto izbę pamięci Poli Negri, odsłonięto tablicę jej poświęconą zaś w kinie "Nawojka" odbyło się uroczyste spotkanie uczestników tego kulturalnego wydarzenia.


  Już wówczas komuś taki przegląd się wymarzył. Może właśnie Bogusławowi Kaczyńskiemu? A może Wiesławie Czapińskiej, autorce książek biograficznych o Poli Negri? Na pewno pomysł zyskał akceptację rodziny Poli Negri w osobie Igora Chalupca. - Dziadek pana Igora i ojciec Poli Negri byli rodzonymi braćmi - wyjawia rodzinne powiązania Dorota Łańcucka. Przegląd odbędzie się w dniach 20-22 października. Zaplanowano pokaz kilku filmów, wypożyczonych z Filmoteki Polskiej, wystawy malarstwa, starej i nowej fotografii, będzie także moda na wybiegu. Oczywiście wszystko ma nawiązywać do międzywojnia, epoki Poli Negri.


  Aby jednak przegląd doszedł do skutku, kino "Nawojka" musi


  odzyskać choć cień dawnego blasku


  A to nie będzie łatwe zadanie, wziąwszy pod uwagę stan pomieszczeń i aparatury.


  Organizatorka może liczyć w tym względzie na wsparcie władz - taką pomoc zadeklarował już komisarz rządowy Wojciech Świtalski. - To dobra forma promocji Lipna - uważa. Oczywiście sponsorów potrzebnych będzie wielu. Miejmy nadzieję, że znajdą się tacy, którym bliska jest pamięć o słynnej lip-nowiance, którzy ulegną magii niemego kina i... sypną groszem.


  [email protected]

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem