Ochroniarz? Chętnie, ale niepełnosprawny

  Ochroniarz? Chętnie, ale niepełnosprawny

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Powiat włocławski jest w wojewódzkiej czołówce pod względem tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.
       Pracodawcy nie unikają zatrudniania osób posiadających inwalidzkie legitymacje, mogą bowiem liczyć na liczne przywileje. Z pieniędzy, zarezerwowanych na takie właśnie cele przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, można bowiem otrzymać refundację wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne czy
       zwrot kosztów
       poniesionych na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika o ograniczonej sprawności.
  - Zwiększenie aktywności zawodowej tej grupy mieszkańców to jedno z ważniejszych zadań, które zawarliśmy w "Powiatowym Programie Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2004-2010" - mówi Piotr Stanny, starosta włocławski. - Udało się nam utworzyć dla nich 34 nowe stanowiska pracy, na wyposażenie których przeznaczyliśmy ponad 520 tysięcy złotych. Wkrótce okazało się, że to najlepszy wynik w całym województwie kujawsko-pomorskim. Zatrudnienie na co najmniej trzy lata otrzymali niepełnosprawni, od dłuższego czasu poszukujący pracy.
       Co roku Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku dysponuje 200-300 miejscami pracy dla osób o ograniczonej sprawności. Najczęściej proponowane są stanowiska szwaczki, sprzątaczki, kierowcy, pracownika magazynowego, ślusarza-mechanika, frezera, tokarza, ochroniarza w obiekcie handlowym, portiera, dozorcy, referenta do spraw kadr i płac, księgowego, elektryka, sprzedawcy, operatora maszyn produkcyjnych.
       Szkolenia, dofinansowywane często przez Unię Europejską, umożliwiające niepełnosprawnym zmianę lub podniesienie zawodowych kwalifikacji, cieszą się wśród nich
       umiarkowanym zainteresowaniem
       - Co z tego, że się przekwalifikowałem, skoro w nowym zawodzie też nie mogę zdobyć pracy? - pyta mieszkaniec podwłocławskiej gminy, który jako jeden z kilku pierwszych osób niepełnosprawnych skorzystał ze szkolenia, finansowanego przez Urząd Pracy.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem