Prezes i kuzyn w jednym stali banku

  Prezes i kuzyn w jednym stali banku

  DARIUSZ KNAPIK

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Leszek Komorek kieruje Spółdzielczym Bankiem w Kowalu od wielu lat. Z pomocą rodziny.
       Nawet starzy mieszkańcy pod-włocławskich gmin twierdzą, że prezes Leszek Komorek rządzi Spółdzielczym Bankiem w Kowalu od zawsze. Faktycznie zaczął nim kierować jeszcze w latach siedemdziesiątych. Do dziś ze skromnej firmy powstało finansowe imperium na miarę powiatu. Oprócz miasta i gminy Kowal bank działa też w Choceniu, Fa-biankach, Lubieniu Kuj. i Konec-ku. Najbardziej jednak liczy się Baruchowo.
       I trudno się dziwić!
       Z tej właśnie gminy wywodzi się ród Komorków, który nie tylko w osobie prezesa odgrywa w banku pierwsze skrzypce. Rodzinę łączą serdeczne związki z wójtem Baruchowa. Jeszcze w 1989 roku właśnie Leszek Komorek, wtedy także przewodniczący baruchowskiej Rady Narodowej, przeforsował na naczelnika gminy ówczesnego I sekretarza KG PZPR Stanisława Sadowskiego. W rok później były sekretarz stworzył już na tyle silne stronnictwo, że bez trudu wygrał wybory na wójta. W 1990 roku zastąpił ojca w radzie jego syn, Jarosław. Już w kolejnej kadencji został przewodniczącym rady. Od tego czasu Sadowski z Komorkiem u boku rządzą gminą Baruchowo.
       Od 2002 r. Sadowski, za pośrednictwem stworzonego przez siebie Regionalnego Porozumienia Samorządowego, rządzi też we włocławskim powiecie. Sa-dowski zdobył bez problemu mandat powiatowego radnego, ale od początku nikt nawet się nie łudził, że zamierza go zachować. Równolegle wygrał wybory na wójta i zaraz
       ustąpił miejsca
       w radzie Leszkowi Komorkowi, któremu elektorat okazał zbyt małe poparcie. Z poparciem Sa-dowskiego prezes został nawet wiceprzewodniczącym rady.
       Od dwóch kadencji przewodniczącym rady nadzorczej kowalskiego banku jest cioteczny brat Komorka, Karol Majewski. W banku i jego filiach pracuje łącznie ponad 50 osób. Co najmniej kilkanaście z nich to krewni i powinowaci prezesa. Komorek niedługo skończy 70 lat. Na razie jednak nie dał żadnego sygnału, że zamierza ustąpić.
       Dobrze mu tam.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem