Kontrakty gotowe. Lekarze podpiszą?

  Kontrakty gotowe. Lekarze podpiszą?

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Najbardziej zdeterminowani w pertraktacjach z dyrekcją są lekarze oddziałów zabiegowych

  Najbardziej zdeterminowani w pertraktacjach z dyrekcją są lekarze oddziałów zabiegowych ©Wojciech Alabrudziński

  Nie jest wykluczone, że jutro część lekarzy Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku nie podejmie pracy. Dotychczas nie podpisali nowych kontraktów. Żądają podwyżek.
  Najbardziej zdeterminowani w pertraktacjach z dyrekcją są lekarze oddziałów zabiegowych

  Najbardziej zdeterminowani w pertraktacjach z dyrekcją są lekarze oddziałów zabiegowych ©Wojciech Alabrudziński

       W tym miesiącu wielu lekarzom ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku kończą się kontrakty. Dyrekcja lecznicy toczy rozmowy w sprawie podpisania nowych umów. Nie są one łatwe, gdyż kontraktowcy dopominają się: chcemy podwyżek.
       Na początku lekarze domagali się
       podwyższenia wysokości kontraktów od 16 do 190 procent. Średnia żądań to kontrakt wyższy o 66 procent. Ostatecznie jednak środowisko lekarskie ograniczyło swoje postulaty do podwyżki wynoszącej 30 procent.
       - Niestety, pieniędzy na pod-wyżki szpital nie ma - mówi Andrzej Pałucki, dyrektor lecznicy. - Około sześćdziesięciu milionów złotych, które dostajemy z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie pacjentów, nie pozwala obecnie na spełnienie tych żądań, zwłaszcza, że szpital jest zadłużony. Jeśli jednak rząd wywiąże się z obietnicy i przekaże pieniądze na podwyżki dla lekarzy, to na pewno je wypłacimy. Zobowiązałem się nawet, że taką klauzulę zawrzemy w kontraktach. Niestety, nie wszystkich lekarzy takie rozwiązanie satysfakcjonuje.
       
  Sytuacja na razie jest patowa. Jeśli nowe kontrakty nie zostaną podpisane, to już jutro może dojść do zakłócenia pracy szpitala. Lekarze, którzy nie zgodzili się na zaproponowane przez dyrekcję warunki, mogą bowiem nie podjąć pracy. To dotyczy między innymi oddziałów zabiegowych. Pracujący w nich lekarze są bowiem najbardziej zdeterminowani.
       Co zrobi dyrekcja
       szpitala, gdy lekarze nie podejmą pracy? - Nie jest wykluczone, że wtedy pacjentów będziemy przewozić do innych placówek - odpowiada dyrektor Pałucki.
       W Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku na kontraktach zatrudnionych jest około 160. lekarzy. Wysokość podpisanych w ubiegłym roku umów to z reguły od 4 do 8 tysięcy złotych. W tym mieści się jednak zarówno wynagrodzenie za pracę w czasie normatywnym, jak i za dodatkowe dyżury. Z tych pieniędzy lekarze muszą m.in. opłacić ZUS, zapłacić podatki. Nawet więc ci lekarze, którzy podpisali nowe kontrakty liczą - jak nam wczoraj powiedział jeden z chirurgów - na podwyżki.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem